top of page

…zambak uji nga Dumreja


…tym në Tiranë


Nga Fatmir Terziu

… ndoshta do të të rigjej. Të përcolla

lundrues drejt një qielli të pafund,

teksa njolla,

më shkund,

simetrinë e një statuje të ftohtë,

ti ishe ndryshe,

ishe tym,

kursimesh të shkyera në xhepin dumedum,

ishe tym … ishe tym…

tek Tymi ishim studentë

e ti na i çapitje mendtë,

latat i mbanim kursim për një puthje,

lutje,

në tym ndryshe,

poshtë kësaj statuje të ftohtë,

fshij modelin tënd të vjetër,

por kurrë nuk zhduket,

tis mbi këtë letër,

në Londër,

eh, ndoshta do të të rigjej,

jam Kërkues,

tymos mbetjet e një zjarri dikur të shkëlqyeshëm,

ndonjëherë kaq shumë fluturues.…zambak uji nga Dumreja

(Si një ikje në vite kujtimesh me brezin e artë 1978-82 në “Dhaskal Todhri” Elbasan. Muaji në Aksion, Dushk i Gjyralës, Belsh – Dumre, Elbasan)

Nga Fatmir Terziu

Ndërsa hëna largon diellin,

Ti hap gojën i qetë,

a thua vallë të flihet?

Unë imitoj sikur s’dihet,

hapjen tënde të lehtë

aty në errësirën e vlugave lulëzon në heshtje,

ndërsa rrënjët e afta gërmojnë thellë në ujin përreth,

dhe forca e kërcelltë tregon fuqinë e saj,

urtësia e gjetheve zbulon bukurinë e jetës,

derisa të gjitha dashuritë të shpërthehen përsëri,

mbi një pasqyrë të vjetër

ti je ende një stuhi

kur zvarritet dimri…

… ndërsa hëna largon diellin

Ti pozon nga larg patjetër,

ndryshe si do të të risillja në letër?!

Memorja ka veshur këpucët krushk

të të kërkoj atje larg në Dushk…Duke korektuar 23 Prillin 2001

(20 vjet me diellin dhe shiun londinez)

Nga Fatmir Terziu

Mbeta duke korektuar

floku yt i djegur

një disk

muzika s’ka të mbaruar

Londër me shi

vrapoj pambarimisht për të zgjuar

dy dekada që pikojnë,

ndërsa bota po rrotullohet,

koha i djeg të gjitha …

larg

në atë prill

damarët vallëzuan pa muzikë

në trill

e dielli u shtriq

mbi zebrat e shkelura nga Bitëllsat.

Ishte si tani

Prill i terrur në diell

shiu forconte litarët në vetmi

dhe njerëzit kërkonin nga Syri i Londrës

tik-takun e ri

që Big Ben ia kishte strukur Botës.

E ftohtë ishte pasditja

zjarr ishe Ti,

e prilli kërkon pëllumbat

që pikturoheshin në sy.

E kisha një besim…

sigurisht tek Ti

isha duke korektuar prillin

23 të vitit 2001.

80 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page