top of page

THIRRJE KRISHTIT!
THIRRJE KRISHTIT! *

(poezi)


Nga Përparim HYSI Bota sa vjen e bëhet më e ftohtë Ktheu dhe bëje këtë botë prapë të ngrohtë! CA monstra me shpirtin e tyre të pistë Gjithë botën dua ta lidhin"pisk". Dymijë e njëzet e një vite je bërë,O KRISHT! Hidh sytë e m'i qëro nga këta njerëz të pistë! Janë aq të pasur,sa nuk dinë se sa kanë Dhe duan që nën"pranga" të vënë dynjanë. Ka tri vjet e ca që na shtrëngojnë lakun Kanë aq kënaqësi dhe duan të na pinë gjakun. Mbjellin lloj-lloj viruse dhe lloj-lloj vaksina I gjithë njerëzimi sikur rron mbi mina, Të pasurit janë shpirtvegjël;ua ka zënë sytë pasuria! Nuk duan njerëz të gëzuar (u pëlqen veç vetmia) Nuk flemë hiç të qetë dhe të vrarë jemi shpirtërisht Lësho mbi ta mallkimin,të lutem,KRISHT!


Je mëshirëmadh,po për këto"vemje" mos ki mëshirë! Se botën të tërë duan ta"lidhin me zinxhirë" Që prapë kjo botë dhe ne njerëzit të flemë të qetë Presim që të vish,O SHENJT që je aq i drejtë!


*GËZUAR KRISHTËLINDJET KUDO NË BOTË!


Tiranë,24 dhjetor 2021

9 views0 comments

留言


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page