top of page

TETOR


Tetor

Nga Agim Bajrami


Ag i përzishëm i mbytur në djersë Mbi mollêt dhe fushën me bar Stina qê ditēt zvarrit gjithë përtesë Kollitet me fytin e tharë

Kostari mē herēt ka dalë nga shtëpia Me kosën e ndryshkur në duar Dhe atē si të tjerēt e lodhi mërzia Dhe malli për shiun e munguar

Ndērsa nxjerr nga gjoksi një oh pafuqije Dhe barin fillon të kosit Ngre kokên herë herê té përgjoj bubullimat A thua po kryen njê rit

Por qielli vazhdon, që të hesht i trishtuar Si njé kanavacë pa pikturë Dhe pse përmbi tē një piktor ka nēnshkruar Ajo s'mund te varet ne mur

Ag i përzishêm mbi fushën me bar Tetor qe s'tregon pêr tetor Njê vjeshtë që kollitet me fytin e tharē Dhe kokën në lumê "zhyt" cdo orë

Tren, Devoll 2019

33 views0 comments

Comentários


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page