top of page

SYTE E DURIMIT KOSOVE


Eqerem Canaj

Dielli derdh agut gri, nga pragjet e botes, dimrit kallkan... Elevrine dherat mbi martire : eshtra gishta kocka... Ne amfiteater demat kruajne briret, rrezarta leshon lule gjaku mbi plaget e trendafileve. Plasariten muret e brinjeve, nga gjaku i vetetimave dhe mbi qiell harqe ylberiane... Kosove, per ty, liria lind e vdes: ne te durimit sy! Nga hiri i kockave, e lotesh kripur : lind pema "Njeri"... Aty ku hoven Jasharet : njerez dhe gure tash, valevitet : i gjakut Flamur!

6 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page