top of page

Strakosha drejt Totenhamit


Portieri shqiptar i Lazios, Thomas Strakosha gjatë ndeshjes së Serisë A midis Genoa CFC dhe SS Lazio në Stadio Luigi Ferraris

Kush është Thomas Strakosha? Portieri i Lazios u lidh me një transferim veror në Tottenham

Portieri numër një i Lazio raportohet se është një shënjestër për Tottenham Hotspur dhe Leicester City, pasi të dy klubet e Premier League janë duke ia drejtuar sytë.

Portieri i Lazio, Thomas Strakosha, po ndiqet nga Tottenham dhe Leicester, sipas raportimeve në Itali. Të dy palët e Premier League kanë vendosur ndalesat e zgjedhjes së parë në Hugo Lloris dhe Kasper Schmeichel, por Il Tempo raporton se klubet kanë qenë duke mbajtur vëmendjen te numri një i Lazios. Portieri i Kombëtares shqiptare ka qenë një faktor kryesor pas sfidës së padiskutueshme të titullit të skuadrës Serie A këtë sezon, me Lazio që ka rekordin më të mirë mbrojtës në fluturimin e lartë. Por kush është ai njeri që përflitet të jetë një shënjestër për disa nga elitat e Premier League?

Kush është ai?

Strakosha lindi në Greqi në 1995, dhe ndoqi gjurmët e babait të tij Foto, i cili në atë kohë luante për Olympiakos. Ashtu si babai i tij, 25-vjeçari ka zgjedhur të përfaqësojë Shqipërinë në nivel ndërkombëtar, dhe ka 12 kapele të moshuara për emrin e tij.

Më pas u bashkuan me Lazio në 2012 dhe arritën sukses në ekipin e tyre të të rinjve para një magji huazimi në Salernitana në 2015. Pasi bëri përshtypje me skuadrën Serie B, Strakosha u rikthye në Romë dhe u promovua në ekipin e parë në 2016 dhe ka qenë një rregullt që nga ajo kohë.

Sipas fjalëve të tij

Duke folur për mediat italiane Lazio Style Channel më herët në këtë sezon, Strakosha pranoi se kishte ende shumë për tu përmirësuar përkundër fushatës së tij mbresëlënëse për Lazio. "Unë mund të përmirësohem në gjithçka deri në ditën kur të ndalem. "Buffon, i cili është 42 vjeç, akoma thotë kështu, e lëre më. Itshtë e mjaftueshme që unë të përqëndrohem dhe të përmirësohem nga dita në ditë."

30 views0 comments

Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page