top of page

Shuhet Philbin, 88


Shuhet Philbin, 88 Astrit Lulushi Regis Francis Xavier Philbin ishte personalitet, aktor dhe këngëtar amerikan, i njohur si njeriu më i vështirë në biznesin e shfaqjeve televizive. Philbin mban rekordin botëror Guinness për shumicën e orëve në televizionin amerikan. Markat e tij tregtare përfshijnë mënyrën e të ngazëllyerit, theksin njujorkez, zgjuarsinë dhe reklamat e tij të parëndësishme. Philbin lindi në 25 gusht 1931 në Bronx, New York. Babai i tij, Francis "Frank" Philbin, një marins që shërbeu në Paqësor, ishte me prejardhje irlandeze. Nëna e tij, Filomena "Florence" (Boscia), ishte nga një familje emigrante arbëreshe me prejardhje nga Greci, Campania (Katundi), Itali. Si këngëtar, Philbin mund të përshkruhet midis stilit të këngëtarëve të tij të preferuar: Dean Martin, Perry Como dhe Frank Sinatra. “Kam pasur vitet e mia të vështira. Disa nga shfaqjet e mia dështuan në mënyrë të mjerë. Kjo më acaroi më nxiti vetëbesimin. Dhe nuk ndalova kurrë, por vazhdova e vazhdova.” Regis Philbin)38 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page