top of page

QESH E VUAJ


DY LIRIKA NGA MYSLIM MASKA

SOT…

Sot,

Putha çupkën më të bukur të botës!

(Duheshim gjithë jetën)…

Kur u ndamë të pikëlluar

Me dhimbje,

Ktheva kokën mbrapa:

As Mirazh, as Hije!

Ishte një Gënjeshtër.

-Po i bie pulsi, ulëriti doktoresha,

Isha duke vdekur… 6 – 5 – 2022, Athinë

QESH E VUAJ

Pse ma bëre shpirtin

Kaq rrëmujë

Dhe më flake, s’di se ku më flake

Dridhem përpëlitem

Qesh e vuaj

Mes dy varresh ku digjem mes flakëve.

Le të digjem

Le të bëhem hi,

E vetmja vdekje ku shkoj duke qeshur

Zor të gjesh në botë

Varre të tillë

Si dy gjinjtë e tu gonxhe paçelur.


81 views3 comments

3 Comments


Shume faleminderit, miqve te mi te nderuar shkrimetare, Z. Gjergji dhe z. Athanasii. Eshte mre

kulli qe marrim fryme ne kete bote. Faleminderit per vleresimin e dy poezive te mia.

-I nderuar z.Athanasi: Esenca e poezise SOT, nuk eshte e qeshura,, por tragjikja kur

njeriu largohet nga drita ne erresire. ne fund e kuptojme fundin, thelbin e jetes, ashtu sic

eshte ne te vertete.

Faleminderit per mirekuptimin. Me shume dashuri dhe respekt, Myslim Maska, Athine.

Like

sotir.mimi
sotir.mimi
May 07, 2022

S.Athanasi

Lexova me vëmëndje tetë vargjet e para të lirikës "Sot". Por, kur mbërrijta te vargu i nëntë, shpërtheva në të qeshura. Ulërima e doktoreshës, më sqaroi se pacienti poet kishte Halucinacione. Të shkuara ! Dhe s'u çudita që poeti s'e ka aspak frikë vdekjen. Madje, parapëlqen dy varre si dy gjinjtë . . ., gonxhe paçelur. O Zot! Deri ku synon fantazia e autorit. Prandaj pohon se. . . Qesh dhe vuan. / Urime dhe të qeshura me sa më pak vuajtje !

S.Athanasi./ Athinë.


Like

Kozma Gjergji
Kozma Gjergji
May 07, 2022

Dy lirika dashurie të goditura me përfytyrim baladesk e metafizik në stilin krijues

myslimian. Në to e pamundura bëhet e mundur: Heroi "pallon" edhe kur tensionin e ka për tokë, shkon tek vdekja duke qeshur e kënduar dhe madje preferon dy"varre".Aferim i qoftë!

Shumë urime poetit Myslim Maska! Përqafime, K.Gjergji.

Like

Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page