top of page

Pse Europa ka ndryshuar?


Pse Europa ka ndryshuar?


Dhuna, djegiet e makinave dhe shpërthimet nuk duhet të bëhen normativa e re.

Shtypi shqiptar, i fiksuar pas sëmundjeve të brendshme të politikës shqiptare, mbetet i heshtur për problemet e shumta që ndodhin në pjesën tjetër të Evropës, ku shqiptarët ende vazhdojnë të mësyjnë me të gjitha format, ku shqiptarët, jo ndryshe nga shumë të tjerë ende mundohen të mbajnë ëndërrat gjallë me “E duam Shqipërinë si gjithë Europa!?”. Një shembull i tillë është se si, vitet e fundit, festa e Vitit të Ri në kontinent është shndërruar ngadalë nga një mbrëmje e festimit të natyrës së mirë në diçka që ngjason më ngushtë me dikë a diçka që të shpëtoj nga një cilësi, gjendje ose ndjenjë e padëshiruar. Në disa qytete dhe qytete evropiane, 31 dhjetori u shënua nga djegia e makinave, sulmet ndaj punonjësve të urgjencës dhe policisë, shkatërrimet e kishave dhe të shtënat.

Shembujt janë të shumtë. Sipas mediave vendase dhe disa burimeve të tjera mediatike, në Strasburg, Francë, tek shtëpia e pushimit e Parlamentit të BE-së, më shumë se 220 makina u shkatëruan me zjarr e me mjete të tjera gjatë “festimeve” në ardhjen për këtë vit të ri. Kjo flet mes statistikave, se shënon dyfishin e numrit të makinave të djegura vitin e kaluar. Zjarrfikësit që morën pjesë në shuarjen e flakëve u sulmuan. Siapas pamjeve që vijojnë të shfaqen jhera-herës online, shihet se kishte skena të ngjashme të dhunshme në të gjithë Francën, përfshirë raportet që sillen dhe raportohen për disa që ecnin rrugëve me kallashnikovë në Marsejë.

Në Gjermani, një oficer policie në Leipzig duhej të bënte një operacion urgjent. Policët u sulmuan me mjete djegieje dhe fishekzjarre. Sindikata lokale e policisë tha se dhuna këtë vit kishte marrë një ‘pamje të re’. Sulmi po trajtohet si vrasje në tentativë. Në të njëjtën natë në të njëjtin qytet, 25 panele xhami u shkatërruan me gurë. Dritaret i përkisnin Kishës 800-vjeçare St Thomas, vendi i varrosjes së JS Bach.

Në Bruksel, u dogjën disa automjete dhe më shumë se 180 njerëz u arrestuan. Shpërthimet në Suedi nuk janë të kufizuara në fishekzjarret e Vitit të Ri, mbi 100 shpërthime u raportuan vitin e kaluar.

Sigurisht, fishekzjarret kanë qenë prej kohësh pjesë e natës së Vitit të Ri dhe gjithmonë kanë sjellë rreziqe. Në Hollandë, një burrë dhe fëmija e tij u vranë kur fishekzjarret sollën zjarr në mjediset e komplekseve të banesave. Por ajo që është e re në këtë rrëmujë dhe indinjatë është përdorimi i fishekzjarreve si armë predhash për të djegur automjete dhe për të sulmuar oficerët e policisë.

Disa fajësojnë dhunën mes bandave rivale, ndërsa të tjerët fajësojnë alkoolin. Këto shpjegime kanë një kuptim të ‘asgjë për të parë këtu’ rreth tyre. Në fund të fundit, Evropa gjithmonë ka pasur alkool, dhe gjithmonë ka pasur banda, por nuk ka përjetuar nivelin e indiferentizmit ndaj autoritetit, dhe përçmimit për një popullsi më të gjerë, që këto “metoda” të reja duket se demonstrojnë.

Sido që të thuhet për Europën e sotme, fakti është fakt. Çfarëdo që të fajësohet, duhet kuptuar qartë që diçka ka ndryshuar. Shumica e njerëzve e pranojnë se nuk ishte gjithmonë rasti që qytetet e tyre kishin nevojë për 'zona të sigurta' për gratë dhe të tjerët në prag të Vitit të Ri. Tregjet e Krishtlindjeve nuk kanë nevojë gjithmonë për barrikada dhe polici të armatosur. Mediat kryesore dhe politikanët duhet të bëjnë shumë më tepër për të kapur atë që po ndodh. Rreziku mbetet që të mos flasësh për këto çështje dhe të pretendosh se asgjë nuk po ndodh do të nxisë, sepse nxit ekstremizmin politik. Nëse rrjedhë kryesore për median dhe autoritetin e Fjalës së Lirë, është që të mos flasësh për atë që po ndodh në Evropë, atëherë të folurën do ta bëjnë aktorë të tjerë, ndoshta më të sinqertë?!


18 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page