top of page

Poezia ime


Poezia ime

Fatmir Terziu


Të gjej, të zbërthej nga lëvizja e qepallave

jam në qëndisjen e fjalëve më të reja

të gjitha mitet kanë zbritur të qëndisin

tekstin nga teprica e reve.


Në zmaltin blu stukoj vargun tënd

Ti je imazhi që del nga zemra

në një gur pranë rrugës së fëmijërisë.


E poshtë në afërsi të burimit të jetës

je pasqyra e vargut tim të lirë

imitoj prej së vërtetës.


Unë jam shkruesi i testamentit, pronari i formës

shkronjat që mbledhin polenin e stinës

fotografo shpirtin tim

dhe eja të këndojmë dhe hedhim përgjithnjë valle

me Ty dashurohem dita-ditës

(Në heshtje) duke kënduar …vajzat si sorkalle?


10 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page