top of page

Poezi


Eqerem Canaj

"plazhi i dallendysheve" ulur dielli syrin e zjarrte mbi kurmin e plazhisteve: nen sac mozaiku femeror, ku thekinn mishin ne zgare, peshqit, pjekur ne rere.. derdhur dielli floket shafrante, duke rrokur buzedetin krejt mbi logun njerezor, mbi reren e verdhe: pikojne gjinjte e diellit qumesht djellor... i gezohen robte e Zotit detit, diellit, reres: marrohen, dashurohen, terbohen... do t'u dergoje mali pastaj, kenget e shpezeve te egra: bucitur korijeve ne lugje, brigje: te dehur, njerezit leshuar babezitshem reres se detit, kaltersise, dhe nuk do t'ia dine, ndyshe, dersa te mberrijne adromst, inatcoret e kryeministrit: te prishin plazhin e dallendysheve... Vlore, 02 korrik2020.
22 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page