top of page

Per ata qe nuk munden te qendrojne vertikal ne jete


Rexhep Shahu


Jane ngritur ne kembe gjithe enveristet dhe karieristet ne Amerike, Tirane, Prishtine e ngado neper Europe dhe po kercenojne deri me zhberje te lirise e pavaresise se Kosoves dhe jo vetem me coptim te saj, ose me rikthim ne gjendjen e para 1999, nese nuk rri ne pushtet Albin Kurti me VV. Po na e shfaqin gogolin e te keqes aq te keq dhe po na thone se vetem nje shpetim keni - Albinin ! Vetem ai e kap kulshedren dhe ia perdredh koken. Po nxjerrin nga pluhuri i arkivave te medias boterore dhe po riperkthejne ne gjuhen shqipe artikuj qe kane qene kunder luftes se Amerikes per ta larguar Serbine prej Kosove. Natyrisht qe ka patur e ka njerez e media ne bote qe kane qene e jane me Serbine e jo me shqiptaret e as me Ameriken. Ka patur gazetare, shkrimtare politikane, por edhe plehra shqiptare qe internacionalizmin e cmonin me shume dhe flisinin per te na bindur se ne jemi te keqij jo serbet dhe ndjeheshin mire ne Kosove kur ne pushtet ishte Serbia. Keta enveriste guxojne kaq shume dhe kercenojne kaq rende sa flasin ne emer te Amerikes, vrasin e presin ne emer te Amerikes dhe duan ta bindin edhe zotin ne qiell se keta enveriste jane ata qe vendosin per fatin e presidentit te Amerikes dhe emisareve te tij qe ngarkon neper bote. Flasin per Ameriken si eksperte te saj lloj lloj kryetari kooperative apo sekretari byroje qe jetojne si veshka mes dhjami ne Amerike dhe levdojne Enver Hoxhen e nga ana tjeter japin ultimatume per cfare duhet bere ne Kosove, nxijne ke duan e ndrijne ke duan dhe shkruajne ne duart e tyre te pista fatin e Kosoves.Sikur Amerika eshte sa nje katund dhe harrojne gjithmone se ajo eshte kontinent dhe ka 53 shtete. Kur flasin per misionare apo zyrtare amerikane flasin si per zyrtare shqiptare duke harruar me dashje se nje zyrtar amerikan eshte si nje zyrtar i gjithe Europes nese Europa do te ishte nje shtet si Amerika.Ose per ta bere me te lehte per enveristet e shoqatave te Enverit qe trashen ne Amerike, Sekretari amerikan i shtetit eshte sa gjithe ministrat e jashtem te gjithe shteteve te Europes, nese po kuptohem drejt. Duan te na bindin se Kosoven e ka vu perpara e keqja dhe ajo do te shperbehet nga Amerika qe na qenka penduar pse e cliroi dhe pavaresoi Kosoven, dhe bile bile edhe pse ia krijoi ushtrine Kosoves para dy vitesh kjo Amerika e tanishme. Vec nje shpetim ka sipas enveristeve dhe atyre strategeve leniniste te protestes qe duan ta pergatisin protesten e re me leje te Albinit per te na bere ta harrojme marsin e dhunshem te 2004 ne Kosove, dhe ky shpetim e ka emrin Albin. Vetem Albini, ani se pak autoritarist..., mundet me ia thye hundet Serbise e Amerikes e Grenellit dhe kujtdo. Vetem ai nuk lejon me e preke askush asnje cope Kosove. Te tjeret te gjithe jane tradhetare, hajna, spiuna, te poshter.... Askush nuk ka investuar per Kosoven dhe lirine e pavaresine e saj sa Amerika dhe askujt nuk i dhimbset investimi i vet sa Amerikes dhe askush nuk e mbron ate qe ka bere edhe per krenari e dinjitet shteteror sa e mbron Amerika dinjitetin e vet pasi ne Amerike nje administrate nuk shemb e varros ato qe ka bere administrata paraardhese, dhe Amerika nuk e ven shtetin e vet ne sherbim te asnje komunisti, enveristi apo neokomunisti qe ka gjete strehe ne Amerike dhe hedh helm demokratik nga atje ne Kosove. Publikimet e shkrimeve te hershme kunder luftes per Kosoven, citimet nga libra te ndryshem te frazave te shkeputura nga konteksti qellimshem, jane doza te mjaftueshme helmi per te helmuar turmat qe te ngrihen dhe te kerkojne shpetimin tek lideri qe shpartallon Serbine neper fjalime dhe bie ne gjunje para saj ne veprime... Dy dekada kane qene te mjaftueshme qe Amerika ta shprehte pendesen shteterore pse krijoi shtet te ri te dyte shqiptar ne bote. Nderkohe ajo vazhdon te jete ne kete shtet garante e jetes dhe mbrojtjes se tij. Cdo kercenim enverist, komunist, marksist, leninist, stalinist, maocedunist, ceguevarist, putinist, ramist, albinist dhe te lloj lloj keshilltari e morri te paemer qe ngaterrojne dhe thirren ne emer te Amerikes nga jane e nga s'jane udheve te Europes e skelave ku punojne, qe enderrojne percarje te diplomacise se botes, pra cdo kercenim qe synon te trembe njerzit dhe i fton qe te ngrihen ne mbrojtje te Albinit se ai na shpeton nga Serbia dhe ai ndalon coptimin e Kosoves eshte perralle me mbret. Askush, asnje shqiptar nuk e mbron Kosoven me shume se sa e mbron Amerika. Ketu kemi qene shqiptaret qe para dreqit, por Serbine prej Kosove e largoi vec Amerika. Shqipatret vec kane derdhe gjak per lirine qe nuk e fituan dot kurre vetem pa Ameriken. Ato artikujt qe enveristet, marksistet, leninistet, keshillonjesit e liderit revolucionar po i nxjerrin nga thellesite e arkivave te pluhurosura, artikuj qe bejne me turp sot ata qe i kane shkruar kur shohin Kosoven shtet funksional vital, mblidhini ato artikuij, bejini libra te trashe se i sherbejne historise dhe pasardhesve te revolucionareve qe te mesojne mos te deformohen nga pesha e inferioritetit te rende, nga hakmarrjet per deshtimet ne jete per fajin e tyre apo te baballareve e gjysherve te tyre qe nuk munden ne jete te qendrojne vertikal...

36 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page