top of page

NURI DRAGOIT


NURIIIIIIIIIIIIIIIIIII !

In memoriam,Profesor-Doktor NURI DRAGOIT

(poezi elegjiake)


Nga Përparim Hysi


U futa sot tek jotja faqe

Se ke ditëlindjen sot

Po ku je, o mik? Po hajde,hajde!

Ta kthejmë bashkë nga një gotë.


Kështu bënim,sa herë takoheshim

Ku kish si ti bujar?

Shqyheshim gazit e përqafoheshim

Eh, ç'mall që më ka marrë!


Unë në biseda,sa herë shpërtheja Se jam impulsiv dhe nuk duroj Por ti qe i mirë si NËNË TEREZA Dhe me buzëqeshje ... dhe shpërthimin e harroj. Ishe i mirë dhe sa njerëzor Me zemër të madhe-oqean! E mallkoj atë çast aq mizor Që të ndau,para kohe dhe dhëmp imi xhan. Sot ti do ishe 70-vjeç Dhe ke një vit që ike në amshim * Brezash gjallë do jeshë Se je VLERË E ÇMUAR,e VENDIT TIM!


* është ndarë nga jeta në tetor 2020 Tiranë,22 prill 2021

27 views0 comments

Kommentare


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page