top of page

NE TRAGET


Poezi nga Xhevahir Cirongu

NE TRAGET

Sa dhimbje ndjeva atë çast,

dhe lotët u tretën mbi qerpikë,

një gur që ishte aty pranë

filloi sërisht të fliste prapë.


Nuk di se ç’ndjeva atë çast,

e gjithë bota m’u drodh nënkëmbë;

vështrimet e tim bir flisinin shumë

edhe gurët e zemrës s’fjetën gjumë!


Nuk di as vetë seç më mbeti në grykë,

një lemëz malli u tret me valën e detit,

edhe ai më zgjati dorën e përqafimit

sipër tragetit edhe yjet lanë shikimin.


Le të ishte natë me erë që frynte

dhe dallgët e detit s’kishin qetësi,

u nisën edhe ëndrrat me target diku

pas kësaj nate filloi të binte një shi.

Durrës 14 dhjetor 2021


11 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page