top of page

Modu(e)li Orban
Partia qeverisëse Fidesz e vendit ka përfituar prej kohësh nga ndarjet e opozitës për të qëndruar në pushtet. Por me frikën në rritje për tërheqjen demokratike të Hungarisë, kundërshtarët e Orbanit ranë dakord të provonin një qasje sfiduese: Unitetin. Gjashtë parti politike në të gjithë spektrin politik janë zotuar të kapërcejnë mosmarrëveshjet e tyre dhe të garojnë së bashku në zgjedhjet parlamentare 2022, kur Orban do të kërkojë një mandat të katërt radhazi. Ata planifikojnë të emërojnë kandidatë të përbashkët në secilën prej 106 zonave elektorale të vendit - si dhe një kandidat të përbashkët për kryeministër. Dhe përzgjedhja e kandidatëve do t'u lihet votuesve, pasi zgjedhjet fillestare janë planifikuar për në vjeshtë.

Tani janë pesë kandidatë kryesorë që garojnë për postin e Orban. Gergeli Caraccioni, kryetari i bashkisë së Budapestit Kryetari i bashkisë 45-vjeçar i Budapestit konsiderohet si favoriti për t'u bërë një kandidat i opozitës. Caraccioni është "fituesi më i mundshëm" i zgjedhjeve paraprake, tha Ruber Laszlo, një analist në Institutin për Kapitalin Politik në Budapest. Fillimisht një anëtar i partisë Politika e Gjelbër Mund të jetë Ndryshe (LMP), Caraccioni është aktualisht bashkë-drejtues i një grupi të vogël liberal, Dialogu për Hungarinë, me mbështetjen e Partisë Socialiste. Fitorja e zgjedhjeve për kryetar bashkie në kryeqytet në 2019 kundër një kandidati të mbështetur nga Fidesz ishte një goditje për Orban. Por riprodhimi i kësaj performance në nivel kombëtar mund të jetë një sfidë.

Por riprodhimi i kësaj performance në nivel kombëtar mund të jetë një sfidë. Në një gjest për hungarezët jashtë kryeqytetit, kryetari i bashkisë njoftoi kandidaturën e tij gjatë fundjavës në Nirtas, një fshat në Hungarinë verilindore ku ai jetonte si fëmijë. Me tingullin e karinave që këndonin në sfond, Caraccioni tha në një video në Facebook se qëllimi i tij ishte të "bashkonte Hungarinë". Tema kryesore e mesazhit të Caraccioni është se ai do të përqendrohet në "99 përqind" dhe jo tek hungarezët më të pasur. Ai nisi një iniciativë të quajtur Lëvizja 99 dhe u përpoq të paraqitej si një politikan tokësor në një kohë kur anëtarët e Fidesz po bëheshin sinonim i një stili jetese të shtrenjtë. "Unë nuk kam ardhur me helikopter," tha ai në Nirtash. Por mbetet e paqartë nëse, nëse zgjidhet si një kandidat i opozitës, Caracconi mund të kontaktojë në mënyrë efektive me votuesit e papërcaktuar. Peter Jacob: Lideri më i popullarizuar i opozitës, Jacob, i cili filloi karrierën e tij si mësues, aktualisht po shërben si president i partisë Jobbik, e cila vitet e fundit është përpjekur të lëvizë nga e djathta ekstreme e spektrit politik në qendër. Stërnipi i një hebreu hungarez të vrarë në Aushvic, Jacob, është një fytyrë e re për Jobik. Por partia e tij vazhdon të luftojë nëse e ka varrosur plotësisht të kaluarën e saj ksenofobike. Në fillim të Prillit, agjencia Mediane e Sondazheve zbuloi se Jakobi ishte kandidati më i popullarizuar i opozitës. Një muaj më parë, një sondazh i Závecz Research gjithashtu vendosi Jakob në vendin e parë, me 30 përqind të të anketuarve që planifikojnë të votojnë në zgjedhjet paraprake të opozitës. 40-vjeçari bëri mirë, duke e quajtur veten si një person i zakonshëm. Apel për hungarezët jashtë qytetet. Por meqenëse opozita po planifikon dy raunde votimi në zgjedhjet primare, të jesh udhëheqësi më i popullarizuar i opozitës mund të mos jetë i mjaftueshëm. Të tre kandidatët që udhëheqin përpara raundit të parë do të kalojnë në raundin e dytë, sipas rregullave të vendosura nga gjashtë partitë e opozitës - aq shumë do të varet nga mënyra sesi votuesit liberalë dhe të majtë që nuk janë tifozë të Jobbik vendosin të ndajnë votat e tyre.

10 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page