top of page

"Malle mergimtari"


Eqerem Canaj

Poezi Copze sterralli, Vlore: sa here une shkel ary, diellin kap me dore- packa per ca te tjere, qe te vrasin naten, te qajne diten, a diten te vrasin- te qajne naten :


dikush shet nderin- vrerin derdh tjeterkush...


E di, per ty s'ka fort galje, kur idhenaku erreton driten dhe mbars me helme fjalen a nen gune fsheh thiken, qe papritur te hape varre, celik e diamant te mbajne gjithe ajkae burrit :


nuk thyhet jo palca e gurit!


Zezanet i perlane deti ne dallget perceshkume, per ty betohet vete mbreti, zogjte e qiellit qellojne me gure- ne preherin tend ai vjen, koken mbi gjoksin tend vene, ne lojen e neteve te serta, tek ty qendron e verteta :

copze sterralli, Vlore, diellin aty e kap me dore.

Respekt per lexuesin!

Vlore, me 31,08,2021.

21 views0 comments

Comentários


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page