top of page

MAESTRUA


POEZI NGA MYSLIM MASKA

MAESTRUA (Papagalli)

Kur Maestrua, këngëtari,

Për pakujdesinë time

Doli nga KAFAZI

Dhe iku…

Sa gjynah! – dhe u përlot im bir.

Përse?

-Ai tërë jetën ishte skllav

Dhe s’mund të rroj dot i lirë,

Do vdesi…

Athinë, 19 – 4 - 2022

HARROVA

E mora diskun e qiellit

Me gotat e brishta e të florinjta

Të yjeve

Dhe i mbusha

Me verë hëne

T’i pinim bashkë

Në ditëlindjen tënde.

Kur ngrita gotën të të uroja

U përlota dhe qava

Harrova!

Ti kishe vite që kishe vdekur…

AJO…

Ishte prej grimca dielli në perëndim

Dhe prej grimcash hëne

Një lojë dritash dhe ngjyrash

Ishte.

Befas,

Një eklips dielli

Një eklips hëne

I ngeli vetëm emri…


E VËRTETA

E vërteta? – ku është e vërteta?

Sa e gjejmë,

Na shkel syrin

Dhe fshihet s’di se ku!...

Ndoshta,

Është ajo vajza bukuroshe,

Menjëherë sa e puthim

Ëndërrojmë të puthim një tjetër…

72 views5 comments

Comments

Couldn’t Load Comments
It looks like there was a technical problem. Try reconnecting or refreshing the page.

Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page