Kultura e anulimit ekziston, por gjithashtu ajo po intensifikohetPra, tani jemi në fazën e korrektësisë politike të djegies së librave. Këtë javë, pasi u zbulua se romani i ri me titullin “Strike” i shkrimtares JK Rowling, e njohur për Harry Potterin, përmban një histori të prapme rreth një burri të veshur si grua që vret gratë, doli ulërima e njohur e ‘transfobisë!’ U ngrit nga grumbulli i të ofenduarve. Mjaft shpejt gjetësit e shtrigave të TikTok po postonin video të tyre duke djegur libra të Harry Potter. Jedward, nga të gjithë njerëzit, i nxiti ata duke thënë se libri i Rowling do të bënte një zjarr komod, romantik. Dëshira e mafies për vdekjen e Rowling u trendua në Twitter. #RIPJKRowling, ata bërtitën. Kjo nuk është sjellje normale. Urrejtja Rowling është provë jo vetëm që kultura e anulimit ekziston por gjithashtu që ajo po intensifikohet, duke u bërë gjithnjë e më e nxituar dhe e pafalshme. Ju e dini thënien e vjetër - së pari ata djegin libra, pastaj ata djegin njerëz. Bërja e argumentit për lirinë dhe tolerancën ka qenë rrallë aq e rëndësishme sa tani. Gjatë viteve të fundit, Rowling, autori i serisë Harry Potter, ka bërë një emër për veten e saj si një feminist radikal përjashtues në internet. Problemet nisën me një lojë nga Warner Bros.

Por thuhet se Warner Bros., studioja prapa titullit të fundit të lojërave video Harry Potter - Hogwarts Legacy, e cila do të debutojë në konsolat e gjeneratave të ardhshme dhe PC - sapo ka postuar një FAQ që adreson drejtpërdrejt: “J.K. Rowling nuk është e përfshirë drejtpërdrejt në krijimin e lojës, megjithatë, organi i saj i jashtëzakonshëm i shkrimit është themeli i të gjitha projekteve në Botën Wizarding, ”shkruan kompania. “Kjo nuk është një histori e re nga J.K. Rowling ”.

15 views0 comments

Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif