top of page

Krenaria kosovareNga Skënder Sadri KAPITIJam krenar që jam kosovar,

Se e kam shpirtin shqiptar.

 Nëpër shekuj Kosova ime,

I qëndrove çdo stuhie

Mu në mes të Ballkanit

nuk të mundën kurrë barbarët e sllavit.

Jam krenar me ty, Kosova ime,

Se gjithmonë burra kombi dhe heronj

linde e rrite.

Me gjakun e tyre tokën vadite.

Kosovën, tokën dhe lirinë e shqiptarit,

Zemrën dhe shpirtin e kosovarit

kurrë se mposhti hordhia e serbit e as e sllavit.

Kosova ime:

Edhe pse të rrënuan anëembanë,

Edhe pse të dogjën e të vranë,

Ti,  Kosova kreshnike

 Qëndrove gjithmonë shqiptare

Edhe pse gjithë Europa

ishte kundër teje,

Kosovë,

Ti gjithmonë qëndrove dhe fitove

Si atdhe dhe si  dhe si komb shqiptar.

Kosovë, je zemra e shqiptarëve.

Djepi i lirisë

Je krenaria,  fjala, besa e nderi i shqiptarit,

          Amanete kwto  i ke   prej të parëve,

Prej Ilirit, Dardanit,

Arbrit dhe Shqiptarit

48 views1 comment

1 Comment


Resmi Osmani
Resmi Osmani
Sep 21, 2020

Vargje qe dalin nga shpirti dhe atdhedashuria.

Z.Kapiti, kam pyetur shume here veten: perse Kosova ,edhe pas fitimit te pavarsie vazhdon te quhet me emrin sllav Kosove(Kosovo nga serbet), dhe nuk iu ndrrua emri ne Republika e Dardanise? Ndrrimi i emrave eshte praktike nderkombetare e njohur dhe shembujt jane te shumte. A duhet te ndermerret nje nisme e tille?

Aspirata e bashkimit kombetar ne nje shtet te vetem Shqiperi-Kosove, qe ka qene deshira dhe enderra e luftetareve te UÇK, dhe qe do te sillte vetem te mira edhe kundrejt shkeputjes de jure nga pretendimet serbe, pasi Serbia do te kishte te bente jo me me Kosoven por me shtetin e bashkuar te shqiptareve? A nuk duhet te hidhet ne opinio…

Like

Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page