top of page

KENGETARET E PYLLIT


KENGETARET E PYLLIT

Eqerem Canaj


Ra nje zog ne dtitare, peshperiti vec nje fjale. Qe nje zog i tjeter lloji: shpend kobi, ndofta qe, ne nxit me sqep shkroi emrin tend poet!

Ndoqa fluturimin e tij, tek humbisteneper yje, mal me mal neper re, kur nata diten ngjyen.

Dhe ndalova diku ne Zhej per poetin nisa te pyes: mod eshte ngjitur gjer ne cak te ngazellente diku ne fedt a mos me zogjte ne carace shkruan poezi ne gjeth?!

Uneia njihja muzen poetit si ne gjallje dhe te tretur, neper qiej do kaleroje dhe me vdekjen perpjekur, Ne Zagorie do bleroje. Brinje nje selvije te gjymtuar gjetsh nje traste me poezi e mbi traste zogjte e pyllit...

Ra qiellit nje shpend i vtare, ne lendine u perplas, nga gufari i shpertheu emri yt "Anastas"...

(Elegji per poetin e humbur=

27 views0 comments

Comentários


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page