top of page

KALI I FATIT


HESHTJE


Unë,

Heshtje e dhembsun


Ti,

Mall I murosun

Shtat pash nën dhe


Piskamë

E shpirtit të idhnum

Nën vaj


Çilja derën andrrës

Se po du

Me të pa


Hapja natës sytë

Vetëm nji dekikë


E mandej,


Mandej

Çlodhu,

Atje larg


Brigjeve të jehonës

Shtriu


E ndij

Aty për mu


Kur era t’vijn

Me një shirok


Dije

Se njaty

Për ty kam lotinRELIKË FATESH


Relikë fatesh

Varen qafore trotuaresh

Pa ngjyrë,

Nën dihatje,

Pa frymë


Që lëmoshken

Pa gjurmë,

Ditësh me shi

E tkurren nga ecejake

Që vetëm shkojnë

E nuk vijnë

Kësaj toke


Ku mungesa

Të kopsitura

Në regjistra zemre

Qajnë mallin e harruar


S’ka më zgjime,

As sy që ndrijnë,

Veç brenga

Moskthimesh

E përqafje në mungesë


Der kur ikjet

Do të duhen më shumë

Perëndimet do shfaqen

Në fytyra kalash

Që veç gjokset mbajnë jashtë

Dhe lehonat bërtasin për të bijtë


Kur të vini

Mos më këndoni

Vetëm këngën bij

Rozafat po qanë


Gjinjtë lëngojnë,

Po kullojnë gjak

Nëse s’ju sheh këtu

Të qeshni

Muret do t’I bien.

PRITJÈ PULËBARDHASH


Valë ndjenjash

Dallgëzojnë kohësh

Me ritmin e çmendur

Të detit të shpirtit

Të trazum


Shkumëzojnë kujtime

Të lëna në harresë

Guaska fjalësh,

Që përplasen

Honesh të plasarituna


Pritjesh të lëna peng

Pulëbardhash

Të kthehen..

DIAMANT PREJ GJAKU


Në rrathët e mëndjes

Larg,

Aluçinacionesh statikë


Ti qēndron

Në heshtjen e mekur

Fotografi bardhë e zi

Në miniaturë


Statujë,

E skalitur mrekullisht

Me zemër të mpirë

Pa shpresën e buzëputhjes

Sy më sy


Sepse I druhesh

Vargëzimit tim

Sy shpirt


Veç,

Ujshëm brënda meje

Rrjedh,

E kullon gjak


Ti,

Zemër diamant


C’mpaku,

E mos druaj

E imja qelizë.

GJETHNAJË


Ju gjethnajë,

Të mbulueme resh pasioni


Me erën e dashnisë

Fluturoni,

Shkoni larg prej ktu

Dhe shpirtin e saj

Merreni,


Se po digjet në vaj,

E po bahet gur


Copa copa

Po I thërmohet ora,

Hi po I bahet dita


Fluturimthi,

Po I shkretohet nata

Kënd se pat me qa

Me vedin

Engjujt janë harrue


Këndojeni kangën

E zogut krahëthyem


Që degësh

Varun qiejsh,

Lutet

Këndojeni


Këndojini pezmës saj,

E tinguj të ri silljani

Që të bahet ma mirë

Për një kangë të re

MOS MË MUNDO


Mos më mundo

Der ku qiejt

S’kanë më zë


Atje ku shpirti

Flet nën dhēmbë


Të lutem mos mëkatesh

Se zemra po më dhemb

TI


Ti nuk e di

Në cilin mall fshihesh


As në cilin varg


Shumë potere

Shpirtit I bëra për ty


Ti ,

Kurrë s’munde ta dish

Ah I mjèri ti.
GALAKTIKË DASHURIE


Ti galaktike e vogël,

Sunduar nga djaj


Hije që zgjatimesh

Kacavirresh në çdo skaj


Sy përthithës,

Magjistricë


E pangopur,

Që veç merr

E përpin shpirt


Zbrapsi etjet e urrejtjes

Ville vrerin

Atje larg


Trete detesh

Eshtë helm

Që të vreros


Blunë e thellë

Do t'a çngjyrosë


E verdhë e pisët

Do t'a ndyjë


E sheh çje ti

Shih

Një mjerane që

S'do t'ia dijë


S'mund të shohësh,

Me urrejtje,

Mbyll veç sytë


Hidhe tutje

Qoftë ,dhe në shkretëtirë

Do e marrë rërë e nxehtë

E t'a e zhurisë


Dhe atë e djeg

Aq e flaktë vjen kjo

Nga ty


Fle me urrejtjen

Brinjë për brinjë


Po,

Unë vetes

I kam dhënë një besë

Mos mu lut

Në gjunj pa shpresë


Se, të ve pritë

Lus ,

Një tjetër galaktikë


Dashurinë

Që ti se njeh

Lutu zotash të ta sjellë


Gjer urrejtjen të përzesh

Dashuri lut

Dhe dashuri vjen


Kur dashuri të japësh

Atëherë,

Dhe dashuri veç merr.


NUK I DUA


Nuk I dua ëndrrat

Që më mpakin frymën

Frikërave të mija

Dhe më lenë pa gjumë


Nuk I dua ëndrrat

Qē më gufojnë zemrën

Dhe më shtangin natën


Nuk I dua ëndrrat

Që më prangosin shpirtin

Qiejve ,

Hënës në tē sosur


Nuk I dua ëndrrat

Që më mpiksin gjakun

Dëshirave të mija

Dhe trembin mëngjesin


Lus ëngjëjt e mi

Që të tilla ëndrra

Të më dalin zhgjëndërr


Çel burimin e mirësisë

Të kalojnë me natën.


OAZ PUTHJESH


Dita ,

Zgjat aq sa

Minutat varen rrezesh

Të djegin

Se nuk ecin


Pritja ,

Lundron në varka ndjenjash

Dhe hidhet mbi dallgë pasioni

Të ngrejë hov

Ëndrrën e një nate vere

Që nuk plaket


Ora numëron

Të vijë mëngjesi

Me të njëjtën zhuritje zemre

Tek pret oze puthjesh

Që përthithin shpirt

DASHNI


Edhe përbri asaj që nuk duket

Je ti


Me dashninë e perceptimeve

Të largëta e të afërta

Të mallit


Ku mijëra gjurmë mendimesh

Shkojnë e vijnë

Për tek ti


Kokrrizen ranishtes së lagur

Tē zemrës


E dalin

Dufmës guf

Të prehen lot mallëngjyes

Brigjeve

Në anën tjetër të shpirtit.
MENDIME


Udhës së gjinkallave

Mendime të ndezuna

Djegin


Ranishtë rrëshqasin

Brigjeve të shpirtit

Që ethshëm

Kërkon valën

Bashkë me të

Të mbytet


Në kryq të qiellit

Sytë e diellit

Po shkëlqejnë ninzash


Tek shohin

Gjinjtë e ditës

Që po ndizet

Flakë..


Ndërsa

Unë rrokomisem

Rreshqanthi vetes

Të eci drejt tyre..
KALI I FATIT


Kali i fatit tim

Është i bardhë


E pres

T'më prijë


Ëndrra ime

Është me ëngjëjt


E ndiej çdo natë

T'më vijë


Muza ime

Është jeta ime


E vetmja e vërtetë

Që më buron në shpirt

Poezi


Valbona Kolaveri


43 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page