top of page

Ikja e POETIT


Ikja e POETIT!

In memoriam, FREDERIK RRESHPJES

(elegji)

Nga Përparim HYSI


Dhe iku POETI nga bota e nëmur

dhe mori me vete të gjithë mërinë,

Për shtetin që si njerkë i qe gjendur

Paqe mbi POETIN! Për shtetarët:mallkim!


Iku shpirti i bradhë,po vallë me ç'kumt?

Ç'përtypën buzët e tij në ato çaste?

S'do mend: ka sajuar një lirikë të bukur

Se veç lirika e tij,mbartëte mesazhe.


Mesazhe që bota të bëhej më e bukur Që njerëzit mes tyre të jenë më njerëzor Se ai qe unik në këtë botë krejt xhungël Dhe vargu unik,por qe tokësor.Krejt tokësor!


Shteti si njerkë,ia shtoi rrudhat e ballit Dhe jeta e POETIT,u sakatua! Katandisi POETI në pikë të hallit Ndaj këtij lloj shteti t'ia çjerrë maskën dua!

Se bëri një vesh shurdh dhe një sy qorr Dhe mbeti POETI,pothuaj,në zgrip Ditët e prapëme i shtyu si me zor Kështu iku nnga jeta,POETI I MADH-LIRIK!


Iku dhe pas la një zbraztësi të madhe Braktisja e POETIT,për shtetin është turp Se ai qe PRINCI i LIRIKËS SHQIPTARE! Qeveri! Tash turpin haje me bukë!


FLORIDA,18 shkurt 2006

17 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page