top of page

Historia interesante se si Buckingham Palace mori emrin


Historia interesante se si Buckingham Palace mori emrin

Asnjëherë nuk do të ishte pallat

Buckingham Palace, shtëpia e Mbretëreshës dhe Princit Phillip, qëndron shkëlqyeshëm në The Mall në Londrën Qendrore. Ajo është e rrethuar nga parqe të famshëm në Londër si Green Park dhe St James Park, si dhe është afër Westminster dhe Victoria. Nuk ka një vend të quajtur Buckingham kudo në afërsi. Buckingham është një qytet i vogël në fundin verior të Buckinghamshire. Me makinë, të dy pikat gjeografike janë rreth 65 milje ose një orë e gjysmë me makinë, varësisht nga ajo rrugë që ju merrni.

Atëherë, pse iu dha këtij emri Pallati Buckingham?

Pallati daton në 1698. Një pjesë e vogël e njerëzve kishin pasur më parë pronë në vendin ku tani qëndron pallati. Henry Bennet, Earl i 1 i Arlington kishte marrë kohët e fundit atë që ishte atëherë një rezidencë nga Lord Goring, i cili kishte paracaktuar për pagesën e tij me qira.Në vitin 1674 Goring House u dogj dhe Arlington House u ndërtua në vendin e saj vitin e ardhshëm, 1675.

Arlington House ishte ajo që përbën krahun e sotëm jugor të Pallatit Buckingham. Disa vjet më vonë, në 1698, një burrë i quajtur John Sheffield fitoi qiranë. Z. Sheffield më vonë do të bëhej Duka i parë i Buckingham dhe Normanby.

Deri në vitin 1703, shtëpia e cila përbën thelbin e pallatit të sotëm ishte ndërtuar dhe emëruar Shtëpinë Buckingham për atë që ishte, atëherë, Duka i Buckingham.

William Winde projektoi strukturën mbresëlënëse dhe vite më vonë ajo u shit nga djali jolegjitim i Buckingham, Sir Charles Sheffield. Ai ra në duart e Xhorxh III për 21,000 £.

George synonte që shtëpia të ishte një tërheqje private për gruan e tij, Mbretëresha Charlotte dhe ajo u riemërua, siç duhet, në Shtëpinë e Mbretëreshës. Më në fund në 1775 një Akt i Parlamentit pa që prona u vendos zyrtarisht në Mbretëreshën Charlotte në këmbim të të drejtave të saj për Shtëpinë e afërt të Somerset. Në këtë kohë Pallati i St James ishte akoma rezidencë zyrtare mbretërore dhe vetëm në 1791 Buckingham House përfundimisht ndryshoi emrin e tij në Pallatin Buckingham.

Ai nuk dukej shumë si një pallat, në krahasim me modelin e sotëm. Ajo ishte akoma shtëpia origjinale me të gjitha, përveç emrit. Mbreti Xhorxh IV mori fronin në 1820 dhe fillimisht ai do të mbante modelin e shtëpisë më komod, por ai ndërroi mendje. Me ndihmën e arkitektit të tij John Nash, prona u shndërrua në një pallat, me fasadën e jashtme që ne njohim sot duke marrë ndikim nga modelet neo-klasike franceze. Në fund të fundit, sugjerimet e Nash u bënë tepër ekstravagante dhe të shtrenjta. Kur George IV vdiq, vëllai i tij William IV u regjistrua në Edward Blore për të përfunduar punën. Buckingham Palace do të shihte më shumë ndryshime me kalimin e viteve në vazhdim. Zjarri i Westminster i 1834 pa që pjesë të tij ishin shkatërruar. Dhe në 1837, ajo u bë zyrtarisht rezidenca kryesore mbretërore, me Mbretëreshën Victoria u bë monarku i parë që jetoi atje.

Kështu që emri i Pallatit Buckingham daton shumë kohë përpara se të përfundonte vetë pallati. Dhe emërtohet si i tillë vetëm sepse duka e zotëronte atë për një kohë. Nëse ai do të ishte gjallë tani, ai mund ishte i befasuar kur do ta shihte emrin.

88 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page