top of page

Gjyqi në Hagë


Prof Dr Resmi Osmani

Gjyqi ne Hage.

Ky gjyq mund te sjelle pasoja fatale:

1. Duke shpallur shtabin e pergjithshem si organizate kriminale te strukturuar, e quan edhe UÇK nje organizate terroriste.

2.Qe serbia me armatat e saj, ka bere nje lufte te drejte kunder nje organizate terroriste te organizuar ne trajten e nje ushtrie "gjoja "çlirimtare.

3. Qe nderhyrja e Natos, ishte e gabuar dhe qe i shkeputi forcerisht Serbise nje pjese te territorit te saj.

4.Qe Serbise,i lind e drejta, te rikthehet ne Kosove duke rivendosur te drejten e saj qe ju mohua nga perkrahja e gabuar e nje organizate te struktyruar kriminale.

A e kupton politika kosovare se ne çfare rreziku gjendet republika e Kosoves, deri ne rikthimin e gjendjes para viteve 90-te?

Perse ne tere Kosovwn, populli nuk ngrihet ne demonstrata dhe demaskim te gjithe krimeve te perbindshme te kryera nga Serbia, per t'ia bere te njohur gjithe opinionit europian e me gjere?

Perball ketij rreziku, klasa politike e kosoves duhet ta lere menjehere menjane luften per pushtet,te unifikohet e bashkohet perball ketij rreziku kombetar dhe te fornoje Qeverine e Unitetit Kombetar, qe ti dale zot fateve te vendit.

Dhe ne fund, a nuk ka ardhur koha te ndermerret nisma e bashkimit ne nje shtet te vetem te Shqiperise dhe Kosoves,si kunderpeshe e rrezikut te rikthimit te Serbise ne Kosove?

64 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page