top of page

Figurat

Figura paraqet jorealen, ose ashtu si ne do të dëshironim të ishte. Cila figurë historike është keqinterpretuar? Baltë është hedhur mbi të gjitha një herë ose një tjetër, sipas frikës dhe interesit dhe këto të dyja ndryshojnë sipas kohës. Fama është avull, popullariteti është aksident, pasuritë ikin, ata që të brohorasin sot mund të mallkojnë nesër dhe vetëm një gjë qëndron - karakteri, thoshte Harry Truman.

Të gjithë besojnë se Panço Vila, hero meksikan, ishte stereotipi i trimit dhe pijes. Ka vetëm një detaj të vogël, Panço Vila e urrente alkoolin.

Ai nuk piu, asnjë pikë. Sipas këndvështrimit të tij, pijet alkoolike ishin përgjegjëse për shumicën e problemeve të njeriut. Urrejtja e tij për këto pije e shtyu atë të shkatërronte baret dhe mensat në qytetet që vizitonte. Ai madje i kërcënoi trupat e tij me pushkatim nëse i shihte ndonjëherë duke pirë.

Vila ishte i aftë në lloje të tjera pijesh; një nga të preferuarat e tij ishte milkshake me luleshtrydhe. Në fakt, shumë lokale filluan të shërbenin milkshake me të vetmin qëllim të parandalonin që Panço Vila të shkatërrone biznesin e tyre.

Por, pavarësisht se Vila plotësoi disa nga kërkesat për t'u konsideruar "maço" tipik, shumë njerëz mendojnë se ai ishte i dehur. Ata, të cilëve

u thurrej lavdi sa ishin gjallë, janë më të urryerit sot nga të njëjtit njerëz. Ky është vendi që rezervon për disa historia.


8 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page