top of page

Ellada


Ellada

Astrit Lulushi


Pse emri Greqi ndryshon kaq shumë nga emri Hellas?

Banorët e autoktonë greqishtfolës të Greqisë zakonisht e quajnë atë Ellada, që rrjedh nga lashtësia; Greqi vjen nga emri latin Graecia, i përdorur fillimisht për t'iu referuar banorëve grekë të Italisë së Jugut, i cili, nga ana tjetër, vjen nga emri antik Graikoí, që Aristoteli thotë se ishte fillimisht emri ilir për banorët e rajonit të Epirit.

Graecian ishte një nga fiset Boeotiane që themeloi koloni në Italinë e Jugut

Ndërsa Romakët hynë në kontakt me Grekë të tjerë jashtë të Italisë, ata aplikuan emrin Graeci edhe për ta. Për pjesën më të madhe të historisë mesjetare dhe të hershme moderne, latinishtja ishte lingua franca e Evropës dhe emri Greqi filloi të përdorej për të identifikuar Helladën (një ndërthurrje e emrave Pellazgian - Illyrian).

24 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page