top of page

EDHE TASH...


Sejdi Berisha

Sejdi BERISHA:

EDHE TASH...

Në qetësinë mbytëse të qytetit Në heshtjen e dhembshme të rrugëve Në mesnatë kur edhe hëna diku ishte strukur Gjaku më trokiti në derë të shtëpisë Me vete kishte sjell shumë amanete Në flamur mbështjell edhe lirinë Sipër edhe një lule lidhur me fjongo me ngjyrë të kuqe Kur hapa derën Dikush qëndronte përballë meje Gjatë më shikoi dhe iku U zhduk Te dera si pako dhembjeje Kishte lënë shumë amanete Shumë porosi

U zhgreha në vajë Shikova qiellin Nuk di as vetë për çfarë u luta Nga malli derën e lash hapur Dhe nuk di as vetë se kah u treta... (S. B.) (E diel, 26 prill 2020)

24 views7 comments

Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page