top of page

Dy fjale mbi romanin PERJETESI PA KOHE te ROBERT MARTIKOS


Diamanta Zalta

Sapo mbarova se lexuari Romanin e fundit te shkrimtarit Robert Martiko , Perjetesi Pa Kohe .Jam e gjitha e permbytur nga nje emocion vershues , qe vjen nga nje ndjesi ndryshe nga leximet e tjera , nga dicka qe te shkund , qe te pret frymen dhe te fut ne mendime te stermunduara , duke dashur te gjesh arsyen pse ka njerez te tille ne kete jete , njerez qe triumfojne mbi njeriun e thjeshte vetem me dhune e gjakderdhje , me korrupsion e moral te urryer . Eshte i shkruar ne gati 500 faqe , per ta kuptuar te gjithin mu desh ta shfletoj dy here . Sepse ky liber te perpin , te terheq si magnet per te mesuar gjera te cilat ndryshe i ke degjuar e ndryshe jane . Ky lloj rrefimi kerkon dhe vemendje te vecante per ti hyre ne thelb materialit ne te . Perfiton aq shume ti vete si lexues . vende – vende edhe pak i veshtire , por cdo e Mire , me veshtiresi fitohet per tu bere edhe e jotja . Autori hedh drite mbi te verteta te Medha te Kohes , e fale Dijes qe ka per historine e sistemit gjakatar te Komunizmit ne Rusi dhe vende te tjera te Botes , tek lexuesi ndodh ajo permbysje mendimesh e cila behet tronditese dhe terheqese njekohesisht . Te gjithe i dime te keqiat e ketij sistemi , por fakte te tilla ne pasqyren e Kohes , i lexoj per here te pare , deshmi qe te hapin mendjen dhe horizontin per te reaguar edhe ndaj vetes sot . Sepse . . . nuk ka kulture lexuesi i shume librave – thote Martiko ne librin e tij , por rendesi ka sa eshte i afte lexuesi te drejtoje mendimin ne gjerat me te larta qe trajtohen aty , per kete bote te cuditshme ku kemi ardhur per te marre pjese . E per tu bere nje lexuese e tille , perpiqem te mos nxitohem gjate leximit , dua te perthith cdo pore te se vertetave shokuese qe pershkruhen aty , me aq profesionalizem pene, dhe aq kristalitet e qartesi .Tjetersohesh ! Pasurohesh ! Ndergjegjesohesh per ate qe ka ndodhur , ne kurriz te popujve dhe vendeve , nen thundren e hekurt te asaj qe quhet Rregjim Komunist . Gruinski tregon per heronj me zemer te madhe ngaqe sic thote dhe vete ai, deshiron te linde dhe formesoje shpirtin e te birit . Sa e madhe vertete pergjegjesia e ndertimit te brezit te ri , te femijve tane , nisur nga te vertetat dhe jo shtremberimet . Kete jep te kuptojme autori nepermjet ketij personazhi te adhuruar per karakterin , personalitetin e kulturen e tij . Ky personazh kete e ben i udhezuar sipas mesimeve te nje filozofi te madh grek , Sokratit qe ka jetuar ne Athinen e lashte . I biri mendon se kete e ben edhe per veten e tij , se ne nje fare menyre ploteson nje nevoje te tijen shpirterore .


Ndoshta dhe per te nxjerre nje duf te brendshem . Dialogjet midis atit dhe birit jane pikante , te mencura dhe te pakundershtueshme ne vertetesine qe mbajne e shprehin . Babai , i hap here pas here , dialog pas dialogu , dericka te vogla te birit per te pare e kuptuar te vertetat . Jeta eshte me te vertete nje dhurate e mrekullueshme per njeriun - i thote ai , vecse pa njohur konceptin e se mires dhe te keqes , nuk eshte gjithcka . Njeriu do te mbetej ne nivelin shpirteror te nje kafshe . Qyteterimi e kultura Evropiane u ngrit ne nje nivel te larte , pikerisht ne saje te mendimit te individeve jo te zakonshem , si Sokrati . Eshte i pari qe u ktheu shpinen gjerave te natyres , botes se hyjnive te Olimpit , per tu perqendruar te dridhja e brishte e delikate e rrezatimit shpirteror te njeriut . Faqe pas faqe , fjale pas fjale , Romani shfletos nje sekret te madh , ate te NEVOJES per NDRYSHIMIN e njerzimit , ndryshimit te botes se tij shpirterore qe te con larg luftes , gjakderdhjes , kaosit , dhe asgjesimit te moralit te paster . Te detyruar per te pranuar se JETOJME TE LUMTUR NE SISTEMIN KOMUNIST , edhe populli yne i eshte nenshtruar percudjes se dhunes shpirterore dhe morale te udheheqesve te ketij sistemi terrorist , por dhe te vetvetes . Ky eshte dhe demi me i madh qe i eshte bere vete njeriut ne atdheun tim qe s´po mundet te HARROJE efektet e atij inxheksioni shkaterrimtar qe quhet Komunizem . Personalisht , me aq sa shkon rrezja ime e gjykimit dhe absorbimit te nje llogjike pa hibride shtytese dhe me baze te verteten , mendoj se deri me sot


Robert Martiko

nuk eshte shkruar dicka me kaq DRITE mbi te vertetat , as na jane dhene orientime kaq te vlera ndonjehere pas fitores se Demokracise , per te trajtuar mendimin Rilindes te shpirtit . Eshte ceshtje themelore dalja nga FERRI I VETES ne rradhe te pare , i ndryshimit te shpirtit njerzor , per tu futur ne KOHE , e cila tashme ka ndryshuar dhe ka te tjera pergjegjesi dhe relata me Njeriun ne Demokraci , me vete Lirine si gjeja me e cmuar per te. Romani PERJETESI NE KOHE eshte nje vullkan ideor dhe parimor qe eshte i pari qe gezon meriten e te qenit UDHERREFYES I SE VERTETES SE BURGOSUR ! Perfundon dhimbshem . Me vdekjen e personazheve kryesore te Librit , qe simbolizon padyshim edhe CFAROSJEN ! Kjo ishte dhe kryesorja ne qellimet e ketij Sistemi te korruptuar deri ne palce – Zhdukja e njerezve te denje , e kultures dhe njeriut te ndershem . Megjithate , lenia pa u fshehur nga Serxh i ditarit te tij ku shkruante gjithcka ndodhte me vertetesi , behet me qellim nga autori , per te na lene te kuptojme , se Zeri i se vertetes , nje dite do te degjohet , do te kumboje , dhe do te habise gjithe Boten .Librat jane pellumba ne qiellin e Lirise se mendimit , ndaj duan dhe vleresimin qe u takon . I uroj autorit te Librit , te kete frymezime te tjera te rralla si ky , me gravitet kaq te larte moral dhe estetik si PERJETESI PA KOHE ! Udhe te mbare Librit , me besimin se do te lexohet e kerkohet ne kater anet e Globit ! Respekt dhe Mirenjohje Robert Martiko !

63 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page