top of page

"Driterimi"


"Driterimi" Poezi Ne shtrak te vetetimes kujtesen zura ne vrap, si te fundmit vegim per ty, zoti Gani! tek ai shkemb, diku mbi malet brinjehekur, nga ku, ujerat perrojeve kane rrjedhe : perplasur e perpjekur, shekujsh, lemeri : diellin e shpirtit tend derdhe, mesuesi Gani! dhe koleget e tu kahere penen e ngjyejne aty ne ujevare, mbjellin e rritin genin: gjestin, urtine, fjalen: drite nga e jotja driteri marrin: koha s'te harron - ne zemer te ka mbajt. ___________________________ *Ne kuader te Dites Boterore te Mesuesit. Mesuesi Gani Karteri, nga fshati Velce i Vlores, ai i cili perjetoi edhe ethet e vdekjes ne Kampin e Prishtines.


16 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page