Doli nga shtypi nr. 27 i revistes “illz”, reviste letrare e Tiranes


Faleminderit per mbeshtetjen Flamur Hoxha! Kjo eshte e para fjale sot me 31 tetor 2020, kur doli nga shtypi nr. 27 i revistes “illz” - revistë letrare e Tiranës, periodike dy mujore. Ne stinet kur miresia eshte si oksigjen i pakte, kur letersine e shpirtin e kombit nuk e ka shteti ne axhende pervec per lajme televizive propagandistike per krijimin e shkrimtareve e te letersise se televizioneve, mbeshtetja qe i beni ju kesaj reviste letrare elitare yjesh eshte xhest fisnikerie prej aristokrati te vertete qe ngjan vec me Anastas Lakçen qe sponsorizoi librat poetike te Naim Frasherit. Te gjithe shkrimtaret qe kane botuar ne keto 27 numra reviste, te gjalle e te vdekur, te huaj e vendas te jane falenderues sepse revista illz u ka dhene mundesi te flasin me lexuesin, te lexohen prej lexuesve, u ka plotesuar ate qe duan ne fund te fundit shkrimtaret, te lexohen.

Sponsor: Flamur Hoxha Drejtor: Izet Duraku Kryeredaktor: Rexhep Shahu Botues: Klubi i Poezisë, Tiranë

ISSN 2520-7571

e-mail: revistaillz@yahoo.com ose klubipoezis@yahoo.com Arti grafik: BoV Desing – Blendi Shahu

B O R D I: Ak. Floresha Dado; ak. prof. dr. Francesko Altimari; ak. prof. dr. Matteo Mandala’; ak. Mehmet Kraja; ak. Shaban Sinani; ak. Vasil S. Tole; prof. as. dr. Elindë Dibra (Ramadani); prof. Eqrem Kryeziu; prof. dr. Fatmir Sulejmani; prof. Dr. Gëzim Aliu; prof. dr. Gëzim Rredhi, prof. dr. Xhavit Beqiri; dr. Ermira Ymeraj; dr. Nezir Bata; dr. Luçiano Boçi; dr. Salajdin Saliu; Agron Tufa; Anton Gojcaj; Ben Andoni; Beti Njuma; Dinos Koubatis; Fahri Musliu; Flutura Açka; Granit Zela; Iskra Geshovska; Lazer Stani; Luan Rama; Luljeta Lleshanaku; Skënder Zogaj; Vahid Hyzoti; Xhevdet Bajra; Zija Çela.

P ë r m b a j t j a e nr. 27, “illz” - Revistë Letrare e Tiranës

Frederik Reshpja - Kthim në vendlindje – fragment…/ 3

F a q e t e R e d a k s i s ë Dom Lazër Shantoja - Shkrimtarët e rij nuk kanë duresë / 11 Salajdin Salihu - Në hapsirën shqiptare ka komunikim normal vetëm të antivlerave / 12

R e t r o Aleksandër Stavre Drenova - Asdreni - Betimi mi flamur (Himni i flamurit kombëtar)… / 21 Lazër Shantoja - “Me shkru mirë shqip, krejt shqip, vetëm shqip!”- (fragment për At Gjergj Fishtën) / 22 Andrej Voznjesenki - Ne vdekjen e Pazolinit… Shqipëroi Bardhyl Londo /23

S t u d i o Salvatore Quasimodo - Poeti dhe Politikani - Fjalimi i mbajtur në marrjen e çmimit Nobel 1959 - Përktheu Herald Gjura / 27 Isabel Allende - Pse shkruaj - Perktheu Granit Zela / 38 William Saroyan - Si i zbulova rregullat dhe stilin e shkrimit të historive - Perktheu Granit Zela / 42 Granit Zela - Kur përktheja Folknerin - (Bisedë me Andreas Dushin) / 44

P e r s o n a l i t e t i Louise Glück - Fituese e çimimit Nobel për letërsi për vitin 2020 – Cikël poetik – Përktheu Ramadan Musliu / 49 Në zonën e mrekullueshme të guximit - Intervistë me nobelisten Louise Glück - realizuar nga Grace Cavalieri - Perktheu Granit Zela / 55 Anders Olsson - Kryetar i Komisionit të Çmimit Nobel - Shënime për Poeten Louise Glück - Perktheu Granit Zela / 64

I n m e m o r i a m Visar Zhiti - Një trini në Tetor - Datëlindja e poetëve Pano Taçi, Dritëro Agolli, Migjeni / 69 Fasli Haliti – Testament – Poezi / 79 Hafiz Ali Kraja - Poet Kombëtar, o Patër Gjergj! - Fjala në varrimin e At Gjergj Fishtës në 1940 / 80

T ë F t u a r Khalil Gibran – Poeti - Nga vepra e plotë, Paris - Shqipëroi: Luan Rama / 83 Czesław Miłosz - Pjella e Europës - Përktheu Agron Tufa / 90 Gabriel García Márquez - Erdha vetëm për të folur në telefon - Përktheu Bajram Karabolli / 93 Saul Bellow - Lexues tepër serioz të botës, kini kujdes! - Përktheu: Granit Zela / 104 Odysseas Elytis – Greqi - Bukuroshja dhe analfabeti – Poezi - Shqipëroi Ramadan Musliu / 107 Nikola Madžirov - Maqedoni e Veriut – Hijet na anashkalojnë - Poezi - Shqipëroi Ramadan Musliu / 111 Dragana Tripković - Mali i zi - Figura universale e gruas – Poezi - Shqipëroi Ramadan Musliu / 115 Ana Ristović – Serbi - Kartolina dëshpruese – Poezi - Shqipëroi Ramadan Musliu / 119 Ana Pepelnik – Slloveni – Techno – Poezi - Shqipëroi Ramadan Musliu / 123 Abdullah Sidran - Bosnje e Hercegovinë - Shuma e kujt jemi – Poezi - Shqipëroi Ramadan Musliu / 127 Slavko Mihalić - Kroaci - Shkoj udhës time së prapthi – Poezi - Shqipëroi Ramadan Musliu / 131 Mirela Ivanova – Bullgari – Teori – Poezi - Shqipëroi Ramadan Musliu / 135 Gökçenur Ç. – Turqi - Emri yt është ulërimë dreri e shkruar në cirilike – Poezi - Shqipëroi Ramadan Musliu / 138 Eduardo Galeano - Pse shkruaj – Përktheu: Granit Zela / 141

T ë Z g j e d h u r Arbër Ahmetaj - Maloku i mutit / 145 Oana Glasu - Mësomë Ti! / 151 Ramiz Gjini – Shajnì / 155 Fatmir Minguli / Në vijat e bardha / 157 Fatmir Terziu - Maska e botës / 159 Bujar Balliu - Dita e lindjes / 161 Shqiponja Axhami - Atdheu im më shtie frikë / 164 Xhevair Lleshi - Letrat me vrima, i pari dhe litari prej rëre / 168 Kujtim Abdi - Ungjilli sipas Doruntinës / 173 Murat Aliaj - Uani i Nemeas / 181

P ë r s o n a l i t e t Nga biografia dhe vepra e shkrimtarit Mihal Hanxhari / 188 Mihal Hanxhari - Elegji për Kosovën / 189 Yzedin Hima - Mihal Hanxhari, ky ajsberg i vetmisë - 194

P l u s Ramije Ajdini - Fle ylli më i bukur / 203 Rovena Shuteriqi - Me ëndrrën në sy / 204

N ë t a k i m m e s h k r i m i n Zija Cela - Mehmet Kraja shkrimtari i trillit, ky mashtrues i pafajshem... / 207 Agron Tufa - Reflekset e ekzistencës në poezinë e Shqiponja Axhamit / 212 Ton Zmali - Dosja e plotë e “Tre Zenelave” / 216 Ballsor Hoxha - “Kur këndonin gjelat e tretë” – Rrëfimi i pagjykuar i vrasësve/ 220 Sami Repishti - Mendime për romanin: "Dëgjo floriri im" të shkrimtarit Kristaq Turtulli ----------- Si gjithmone do ta gjeni ne Librari Art's prane stacionit te trenit ne Tirane dhe ne gjithe librarite dixhitale ne bote. Rexhep Shahu, botues i revistes- kryeredaktor

67 views0 comments

Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif