top of page

Disa fjale nga Prof Thanas Hoda per romanin "Te pabeset"


Disa fjale nga Prof Thanas Hoda per romanin "Te pa beset" te pJp

PERGEZIME PETRAQ PALI !

E falenderoj nga zemra shkrimtarin Petraq Pali qe me dergoi librin e ri qe ka botuar se fundi := TE PA BESET = .Si te gjithe romanet e me pareshem .ky roman me terheq qe ne fillim , me gozhdoi , Romancieri Petraq Pali , tani me keto krijime ka hyre ne radhen e shkrimtareve me te mire te vendit . Nuk di ne se ka ndonje organ shteteror , qe lexon ,vlereson , perhap e kurajon botimet e shumta qe dalin herepashere ,brenda e jashte atdheut . Na eshte bere mendja politike dhe zihemi , shahemi , grindemi , ofendojme njerritjetrin ,duke ushqyer percarjet , cmirat , xhelozite , urrejtjet ,te cilat nuk po marin fund . E them qe ne fillim ,qe nje nga mesazhet e ketij romani eshte te forcojme dashurine e mardheniet e mira me njeritjetrin .Botimet e sotme jane te shumta ,te llojeve e gjinive te ndryshme :-poezi , novela ,romane ,kujtime ,biografike ,etj. Te themi qe cdo krijim e botim eshte shkruar ne nivel te larte artistik , e jep mesazhe te rendesishme ,me vlera te medha ,nuk jemi te sakte ,por edhe t'i quajme fare pa vlera ,gabojme . Ne cdo botim autori derdh ne te mendjen , zemren,talentin e tij dhe duhet t'i japim vlerat qe meriton . Ne krijimet e Petraq Palit , eshte ajri I paster I atyre maleve me bore , I kodrave te mbjella me ullinj e portokalle ,aroma e trendelines ,manushaqes e agrumeve ,dallget e terbuara e te qeta te Jonit , urata e prindit dhe mesuesit te merituar te Janko Palit ,qe ka lene gjurme te pashlyeshme tek breza te shumte nxenesish ! Atje ,I ka lindur Petraqit frymezimi , deshira , vullneti , talenti per te shkruar keto = Xhevaire = qe na kenaqin ,na emocionojne ,na vene ne mendime ! Romancieri Petraq Pali , ka arritur te krijoje e te skaliti figura te tilla personazhesh , me virtute te larta ,te zgjuar , te drejte , te arsyeshem , te dashur , me zemer te madhe ,patriate ,qe gjate jetes kane jetuar e punuar me djersen e ballit e ddinjitet, qe kane bere te mira , u jane gjendur fukarejve ,te vuajturve ,kane luftuar kunder atyre qe u kane shkaktuar tee tjereve vuajtje ,mundime ,! Kane mbrojtur gjithmone te drejten ,te mireen , te mbaren ,!Prof Thanas Hoda

Te tilla jane :- Nasho Mati , Gani Collaku , Hysen Hysa , Lesko Lazaj , Qirjako Lazaj , Prifterinjte ,baballaret e hoxhallaret etj. Keta dhe te tjere si keta , kane fituar dashurine ,respektin , mirenjohjen e popullit ! Eshte kjo aresyeja qe populli gjithmone I degjonte , I besonte , I ndiqte e zbatonte keshillat e porosite e tyre . Petraqi eshte mjeshter I pergatitjes te situatave te vecanta e te pergjitheshme ,te gezueshme apo alarmante ,per te luftuar bashkarisht te ligat , vjedhjet , grabitjet , djegjet , vrasjet perdhunimet , krimet , qe I benin popullit njerezit kriminele ,pa shpirt e zemer ,pa ndjenja njerezore ! I skalitur aqq mire portretet e tyre ,qe gjate leximit te ngjallet per ta urrejtja , hakmarja ,mbrojtja prej tyre !Te tilla jane :-Sejdi Sula , Ligor Lera e banda e tyre ! Ndjen kenaqesi kur ata njerez te zgjuar ,qe u dhimbsej populli , perpiqen , mundohen ,gjejne udhet e mjetet me te mira per te luftuar te keqen si : takimet , bisedat , kuvendet , etj. Ne krye te tyre ishin njerez qe u degjohej fjala , qe jepnin mendime te ccmuara , trima , qe I besonte dhe I ndiqte populli , qe vinin ne rezik jeten dhe pasurine si Nasho Mati , Gani Collaku , Hysen Hysa , Lesko Lazaj , Shume djem trima e sypatrembur qe zgjidheshin nda pleqte mendjendritur,te cilet mernin parasysh te rezikonin edhe jeten ,por kurre nuk thyenin besen e fjalen e dhene pleqve te mencur ! Lexuesi , qe ne fillim behet kurioz ,te mesoje si do zhdukin te keqen qe I ka pllakosur nga kjo bande kriminelesh , so do zhvillohen ngjarjet ,si do veje fati I personazheve , si do zgjidhen enigmat e kesaj bande misterioze ! Do zbullohen e te zhduken valle ! ? Keta kriminele ,fantazma , qe masakrojne e tmerojne nje krahine te madhe ,qe sjellin vetem te keqia , kush I organizon ? Kush I nxit , kush I drejton ,kush I mbron e strehon ? Urrejtja popullore rritet pas cdo krimi , Te gjithe ruhen , vigjelojne , mendojne , informojne cdo levizje te dyshimte tek pleqte e mencur ! Ky shqetesim I perbashket ,per te shpetuar nga kjo kolere e keqe qe I ka zene , per te jetuar te qete ,per te mbrojtur nderin e pasurine ,per te jetuar te lire ,te mbjellin e te korrin , te ruajne bagetite me te cilat ushqehen , e forcoi edhe me shume basshkimin e popullit , se te gjithe bashke perballohen e mposhten fatkeqesite !E keqjaa , ligesite ,vrasjet ,perdhunimet ,djegjet ,nga nje bande enigme kriminelesh qe tronditi nje krahine te tere dhe nuk po I gjendej filli per ta asgjesuar ,nuk mund te mposhtin , te thyejne e te nenshtrojne nje popull te tere ! Forca e popullit te bashkuar ,drejtuar nga pleqte e zgjuar e trima ,me ne fund I zbuluan kriminelet ,.ata djem trime qe rezikonin edhe jeten , I kapen ,I arrestuan dhe I varen ne syte e gjithe popullit te krahines duke vene ne vend nderin e drejtesine ! Ne kete gezim mbare popullor ,Nasho Mati lajmeroj miq e shoke nga e gjithe krahina se do zhvillonte nje dasem te madhe reth -400-veta ku ne krye ishin pleqte e mencur e trima te krahine hoxhallare ,baballare e prifterinj .Duke asgjesuar kete bande kriminale , populli shpehte gezimin , kenaqesine duke mare pjese ne dasmen e madhe te vajzes te Nasho Matit me djalin trim e bukurosh Qirjako Lazaj ,Dasma do behej ne fushe ,do sherbenin 40 gra e vajza dhe 40 djem te forte e te bukur ,U theren 40 desh ,e 20 dele ,u poqen e hell dhe si dhe kukurece e meze te tjera te shijshme! Vajten ne kishen e afert te vinin kuror dhe mbasi mbaroi ceremonia ,nga obori I kishes do niseshin per ne vendin e dasmes reth 300 m ,larg Ne kulmin e gezimit u degjua nje krisme pushke ! Cqe kjo krisme ? ?Qirjakua me nuse Liken , vajza e Nasho Matit ,hipur ne kale te bardhe rrethuar nga dashuria respekti i te gjtheve shkelqenin nga bukuria e kenaqesia Te gjithe mbeten si te gozhduar kur gjoksi i qirjakos u skuq nga gjaku dhe Ai ra i vdekur per toke !! Kriminelet edhe ne momentet e fundit prishen gezimin e nje populli te tere ! UJET FLE ,HASMI S'FLE ! Te uroj shendet e t'u befte e arte pena I dashur Petraq Pali .


66 views1 comment

1 Comment


Petraq Pali: Z , Thanas Hoda IL Chikago.

I dashur z Thanas Hoda !

Ju Falenderoj nga zemra per vleresimin qe i bete romanit tim te fundit "Te pa beset" nepermjet shkrimit Tuaj brilant per te, Ndjehem shume krenar dhe mirenjohes qe analizuat ne menyre letrare e teper profesionale romanin tim,roman ky, qe ngre tema shoqerore e cociale te popullit tone ne shekuj duke i bere te keqen njeri tjetrit (Ketu pa pergjithesuar) Por JU ne menyre analitike, te pergjegjshme keni ditur e kapur qellimin dhe metaforen e ketij libri. Per ti bere balle te keqes ne cdo situate e fatkeqesi, populli jone qendron i bashkuar pa mare parasysh qendresat fetare e sociale nder cdo kohe. Te bashkuar dhe vetem te bashkuar luftojme…

Like

Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page