Disa fjale nga Prof Thanas Hoda per romanin "Te pabeset"


Disa fjale nga Prof Thanas Hoda per romanin "Te pa beset" te pJp

PERGEZIME PETRAQ PALI !

E falenderoj nga zemra shkrimtarin Petraq Pali qe me dergoi librin e ri qe ka botuar se fundi := TE PA BESET = .Si te gjithe romanet e me pareshem .ky roman me terheq qe ne fillim , me gozhdoi , Romancieri Petraq Pali , tani me keto krijime ka hyre ne radhen e shkrimtareve me te mire te vendit . Nuk di ne se ka ndonje organ shteteror , qe lexon ,vlereson , perhap e kurajon botimet e shumta qe dalin herepashere ,brenda e jashte atdheut . Na eshte bere mendja politike dhe zihemi , shahemi , grindemi , ofendojme njerritjetrin ,duke ushqyer percarjet , cmirat , xhelozite , urrejtjet ,te cilat nuk po marin fund . E them qe ne fillim ,qe nje nga mesazhet e ketij romani eshte te forcojme dashurine e mardheniet e mira me njeritjetrin .Botimet e sotme jane te shumta ,te llojeve e gjinive te ndryshme :-poezi , novela ,romane ,kujtime ,biografike ,etj. Te themi qe cdo krijim e botim eshte shkruar ne nivel te larte artistik , e jep mesazhe te rendesishme ,me vlera te medha ,nuk jemi te sakte ,por edhe t'i quajme fare pa vlera ,gabojme . Ne cdo botim autori derdh ne te mendjen , zemren,talentin e tij dhe duhet t'i japim vlerat qe meriton . Ne krijimet e Petraq Palit , eshte ajri I paster I atyre maleve me bore , I kodrave te mbjella me ullinj e portokalle ,aroma e trendelines ,manushaqes e agrumeve ,dallget e terbuara e te qeta te Jonit , urata e prindit dhe mesuesit te merituar te Janko Palit ,qe ka lene gjurme te pashlyeshme tek breza te shumte nxenesish ! Atje ,I ka lindur Petraqit frymezimi , deshira , vullneti , talenti per te shkruar keto = Xhevaire = qe na kenaqin ,na emocionojne ,na vene ne mendime ! Romancieri Petraq Pali , ka arritur te krijoje e te skaliti figura te tilla personazhesh , me virtute te larta ,te zgjuar , te drejte , te ar