top of page

"Bardhe e zi"


Poezi "Bardhe e zi"

ne degen e thate te ullirit dy kokrra ullinj bardhe e zi... Luani i Epirit bardhe e zi, bardhe e zi... cudia e gjasave kufiri zero _ kufiri zero, cudia e gjasave: zi _ bardhe... shijne lemin me driza burrat e Hormoves : zbathur _ pendulet gjak gjembash... historia loton, mjerimi pikon dhimbe, ajo dege e thare ulliri : kokrrat e fundit ne ere tunden qe nuk mundet, nuk mundet qe... te gjallonte kryeprerin, pastaj shpata te priste koka jeniceresh... rruget, shtigjet, karvanet... u pati vdekur liria Ali Pasha i Tepenes Ali! manushaqja lindte e vdiste ne ferre : me mire te kishe vdekur Pasha, psra se te kishe lere... oh, ky popull i mjere! uje pire guvave, spitharit : biri i serte laberie, i cartur e i marre per kete dhe' _ vatan : ne goje frerin me gjemba hekuri te tmerrshmit sulltan... tash gryka egrane nxi, Vjosa llomotit uleri : Ali Tepelena ngujuar aty... tundet, s'keputet dega e thate me dy kokrra ullinj : bardhe e zi, bardhe e zi

E diel 19 korrik 2020.

24 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page