top of page

Avni dhe Jehona Sopa...
Rea’s Place” sjell traditën e Kosovës nga duart e Avni dhe Jehona Sopa

Fatmir Terziu


Rea’s Place” është një kafe-restaurant e tipit Par-kafe në mjedisin egjelbër dhe mjaft të frekuentuar dhe nga shqiptarët në Child's Hill Park. Avni Sopa në bazë të ligjeve përkatëse e ka marë në përdorim. Kjo e ka lejuar falë aftësive të tij ta transformojë atë në një model të një tradite të vogël kosovare në Londrën e rrethuar nga komunitete të ndryshme, ku në atë zonë dominojnë hebrenjtë. Ai ka një mjeshtëri në prodhimin dhe përgatitjen speciale të kebapave tradicionalë të Kosovës. Bashkë me zonjën e tij, Jehona Tmava Sopa, tashmë e ka bërë atë një vend mjaft të dëshiruar e të efektshëm për mjaft evenimente.

Duke shërbyer kafe mjaft të shijshme dhe ushqime të bëra vetë, kjo është kafeneja që drejtohet nga mjeshtri i këtij profesioni, Avni Sopa, me pamje të mrekullueshme nga në Child's Hill Park, vetëm disa minuta nga stacioni i Undergroundit Golder's Green. Në fakt nga vëzhgimi i parë i detajuar ky ambient, kjo kafe-restaurant duket qartë se është një hapësirë e re, me të njëjtat standarde të mrekullueshme. Dhe jo vetëm kaq klientët thonë se ne mjaft të kënaqur që gjejmë kafenë tonë me shije, e cila merr kokrrat e cilësisë më të mirë nga pronat e vetme në mbarë botën, duke përfshirë Panamanë, Xhamajkën, Brazilin dhe Guatemalën. Çdo kulturë zgjidhet për rrallësinë dhe përsosmërinë e saj, duke sjellë aroma dhe shije të shkëlqyera në çdo filxhan në “Rea’s Place”. Kështu është dhe me mishin e përzgjedhur me të cilin realizohen kebapat e shijshëm dhe të pandryshueshëm nga ata që realizohen në Kosovë. Krahas kafesë artizanale të zotët ofrojnë edhe sanduiçe, sallata, fruta, një përzgjedhje ëmbëlsirash të bëra vetë, kek, pasta dhe fudge, trileçe, të gjitha të paraqitura në ambalazhin special dhe me një estetikë dhe kulturë në shërbim.


Kjo është një jetë dhe aktivitet i përditshëm, plotë pasion dhe zell tek “Rea’s Place” në Child's Hill Park. Ndërsa kjo e bën të dallueshëm respektin për këtë çift të përkushtuar, ajo që i bën akoma më shumë të respektuar është se ata kanë dhe fëmijë të dalluar në shkollë, dhe në aktivitete të ndryshme. Djali i parë i tyre, me rezultate të shkëlqyera përfundoi një nga universitetet më në zë të Britanisë së Madhe dhe menjëherë, ndërsa ende po graduohej gjeti thirrjen e Dubait, ku vazhdon të mbetet një zë shqiptar dhe me mjaft perspektivë në profesionin e tij atje. Kur Medoni po bëhej gati të bënte surprizën e këtij emërimi në Dubai në sytë e dy prindërve biznesmenë kishte vetëm lotë gëzimi. Po kështu të talentuar e të vlerësuar për rezultatet e tyre janë dhe djali tjetër dhe vajza që është model në mësime. Ata gjithnjë në kohë të lirë ndihmojnë në biznesin e prindërve të vetë, ku dhe mësojnë bukur traditën.

Ndaj jo më kot një nga revistat prestigjioze të Londrës për ushqimin e ka cilësuar si numrin një këtë restaurant përsa i përket ushqimit tradicional ballkanik. Ja si shkruan kjo revistë: „Rea's Place, Child's Hill Park në adresën 33 Hodford Rd; Londër, MB është një vend në pronësi të familjes në Golders Green që shërben pasta dhe ëmbëlsira të shijshme ballkanike. E vendosur në cep, ose në parkun Child's Hill (shtëpia e Eagles United FC), kafeneja ofron një tortë me sfungjer qumështi të mbushur me karamel (trileçe) dhe copa shurupi kokosi (sheqerpare) me kafe, si dhe djathë tradicional dhe burek i grirë - një formë e pastë fileto të mbushura. Ashtu si me shumicën e pikave ushqimore në pronësi të Ballkanit, ofrohet gjithashtu një gamë e gjerë opsionesh të pjekura në skarë. Rea’s ka suxhuk pikant të pjekur në skarë, petë të grira të mbushura me djathë (bombica), si dhe kofta, ushtipka dhe pleskavica të zakonshme.


Ky restaurant u paraprin disa restoranteve të tjera ballkanike dhe shkon në gjurmët e hershme të traditës shqiptare në Londër.

Restoranti i parë shqiptar i regjistruar në Londër u hap në vitin 1908 nga Tony Preça i lindur në Kosovë, i cili vazhdoi të zotëronte një trio kafenesh që shërbenin pjata kombëtare si petulla me shtresa (flija) dhe byrekë pastiçerie (pite) në Walbrook, Gresham Street dhe Rruga e Kullës së Madhe. Është një fakt argëtues, duke marrë parasysh se gjetja e më shumë se një grushti restorantesh shqiptare në 2018, ose, në të vërtetë, ndonjë restorant nga vendet fqinje në Ballkanin Perëndimor – Shqipëria, Kosova, Mali i Zi, Bosnja, Maqedonia, Kroacia dhe Serbia – është një detyrë veçanërisht e mundimshme. Kjo nuk është rastësi; talenti i gatimit të rajonit të Ballkanit është vënë kryesisht në punë duke prodhuar kuzhinën e komshinjve më të frekuetueshëm: Italisë, Greqisë dhe Turqisë. Thuaj 'miredita' (dita e mirë në shqip) kamerierit në një restorant të pavarur italian dhe përgjigja mund të jetë një surprizë. Për ngrënësit aventurierë, dikë që ka vizituar rajonin, ose një anëtar i diasporës, ka ende vende për të gjetur atë aromë tradicionale mesdhetare me një trajtesë ballkanike. Dhe këtë e gjeni mrekullisht tek “Rea’s Place” e pronarëve Avni dhe Jehona Sopa. Ne i vizituam në një ditë të bukur të qershorit dhe e ndjemë thjeshtësisnë e mikpritjes, shërbimin e mrekullueshëm dhe shijen e gatimit tipik.

209 views0 comments

Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page