top of page

Atdhe


Atdhe Mes teje dhe meje Atdhe është jehona e maleve zëri i stërgjyshërve thërret të tijën Haidi kthimit në shtëpizën malore oxhakut dhe rrugëve të bardha flakës dhe zemrave të zjarrta. Mes teje dhe meje Atdhe janë kalorësit e shkumtë të valëve që presin me gjethin e parë të më kthejnë si kostadini Doruntinën pragut bregdetit ku zhurmojnë reliket e prangave të lirisë. Mes teje dhe meje Atdhe janë zogjtë korrierë të qiellit një sy shqiponje që më rri pranë sa herë lind e perëndon dielli. Atdheu im i vogël ishe për të na mbajtur të gjithë... por për ne, i madh je sa një Botë, a e di!?

27 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page