top of page

Jeta


Jeta


Se çfarë je ti jetë unë nuk e di, vetëm e di se prej teje duhet të ndahem.


E di se kur unë ndihem mirë ti o jetë më dukesh më e bukura më e çmueshmja.


Por kur më mposhtin hidhërimet dhe tradhtitë që ti o jetë di të më sjellësh atëherë, asgjë nuk më duket e bukur.


Ti je e bukur kur je e pushtuar nga ata që ta dinë vlerën, O jetë e pafajshme!


Ti shikon fytyra të qeshura dhe të hidhëruara, je brenga e një vashe që tani prehet në paqe.


Ti i di të gjitha andaj të besoj kaq shumë.

Je mikja ime, dhe miken nuk duhet tradhtuar.


Je e vlefshme andaj të ruaj të dua vetëm për vete, thesar i krijuar në heshtje!


Je dhurata e mbretit që është kureshtar ta dijë se çfarë ka brenda.


Të fshehtën asnjëherë nuk ma dëftove, dhe e di se pas ndarjes do të vish tek unë si një besnike e vjetër.


E di se kur të vish me lule në krahë do të më tregosh, Se je këtu që të na gjykosh!

Dafina Roka Nga vëllimi poetik " Fjalë zemre"

55 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page