Jemi


Astrit Lulushi

Mrekullia e njeriut nuk është sa thellë është zhytur por sa madhështor është ngritur; jo se nga vjen, por ku shkon. Origjina e njeriut të parë nga Afrika tregon se jemi majmunë të ringjallur, jo nga engjëj të rënë, dhe përveç kësaj, ata ishin vrasës e të armatosur. Për çfarë të pyesim veten që kemi bërë? Vrasje, masakra, kemi krijuar armë e ushtri të papajtueshme. Ose kemi arritur marrëveshje, sido që të jenë, apo simfoni që rrallë mund të luhen; hapësira paqësore kemi krijuar, që shpesh mund të shndërrohen në fusha beteje; ëndrra, që rrallë mund të realizohen Të detyruar të zgjedhim, si të varfër, si të pasur, duam paranë më shumë se lirinë politike; dhe e vetmja që mund të durojë është ajo që krasitet aq shumë sa të pasurit përfitojnë nga zhveshja e të varfërve dhe të varfërit nga grabitja e të pasurve me dhunë ose vota. Një zgjedhje është tmerr moral,

aq e keqe sa një betejë pa gjak;

një banjë balte për çdo shpirt të interesuar në të. Shokë, thoshte Stalini, e konsideroj plotësisht të parëndësishme se do të votoj, ose si. Ajo që është jashtëzakonisht e rëndësishme është: kush do t'i numërojë votat dhe si?! Dhe kjo krijoi bazë morale nga e cila s’ndahemi dot.

10 views0 comments

Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif