top of page

Hije


Hije


Fatmir Terziu


“Mikja” ime e mirë, Hija jote të ka ftohur,

është metaforikisht dy-dimensionale

jo e një lloji llafazaneje shumë të panjohur.


Në vend të kësaj një faturë

të pëshpërit në vesh dhe të fshin fytyrën

ndjenjat që nuk të erdhën kurrë.


Kërkon vëmendje me bindje

duke mbështjellur fjalët dhe kundrinat e tyre

si një dredhkë pa lidhje.


Kërkon atë që s’e di marëzie

duke bërë zhurmë me libër shtëpie

bëre për vete një hapësirë të errët, zbrazëtie.


E zbrazët je ti moj hije,

eh, moj “e mira” mike.


Keqardhje


Fatmir Terziu


Fjalët që dëshiroj, se mund t’i thoja të djegin më shumë,

sa e ëmbël është loja

kur rrëshqet në përqafimin e indiferencës.


Zëvendësova zemërimin me fjalë

u tret ngadalë.


23 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page