top of page

ZËRA UDHE


ZËRA UDHE


Në udhën e ngushtë shtrënguar mes muresh

Çapitet çdo ditë një plak, si profet

Një qen qimekuq i fshehur mes shkurresh

i gris’ këmbë e rroba thinjoshit të shkretë


Kthen kokën, mat udhën e jetës me sy

Veç hija e tij i ka mbetur besnike

Diku do ndalojnë, do prehen të dy

Siç prehej dikur me një mike


Mbledh vite e rrudha, fildish në tespihe

Me vete nuk di çfarë do marrë

Trazon ca kujtime në heshtje vetmie

Si zogu mbi degën e tharë


Kjo lehje langoi ja tremb shpesh mendimet

As duart nuk di ku t'i futē

Ujana e syve që s'mund tē dremitet

I zbret nga një lot dhe ia zbut!27 views0 comments

Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page