top of page

Violina e Zeqir Sulkuqit


Violina e Zeqir Sulkuqit Nga Fatmir Terziu


Tek çesma e Parkut “Rinia”, te pishat dënesen gurgullima e shkumës së bardhë me radion e një shtëpie, dhe shishja plastike,

trupndrydhur,

në duart e një fëmije.

Anës Rrugës së lodhur të Stadiumit,

mbi asfalt, befas lëshohet një himn nga asfalti që vlon, përcjell në ajër shikimet e një vajze shkund, taka për merak!

Minifund!

Kofshët shkumë e gjallë Ulliri mbledh buzët,

rrënjët i bën gjerdan, sa vuan gjindja afër dhe pranë, e pastaj si një i dehur vallëzon me heshtjen matanë.

E bardha u bë dyshe në këtë grim, kërcehet Vallja e Nap'lonit në tym dhe sytë përhumben në astar të shekujve në rrjedhë të Shkumbinit,

poshtë tyre!

E çesmja rrjedh fine si violina e Zeqir Sulkuqit aty ku shkuma mijëra vjeçare ka të ngjarë, vallëzon dashurisht me Kashtën e Kumtrit.


Dashuria s’qenka vetëm gjë e rallë, por edhe muzikë e bardhë!

Elbasan më 1 Korrik 2021- 1 Gusht 2023

173 views0 comments

Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page