VIJ NGA BRIGJET E DAFINES


  Ideal Serjani

  Vijn nga Bregu i Detit ,

  Jam nisur !

  Dhe Ju ,me deren hapur,

  Veshtroni nga rruga ,

  Duke me pritur.

  Gotat,tavolinat ,

  I keni shtruar ,

  Si per asnje tjeter !

  Po ...si per miq te paharruar ,

  Miq te mire te vjeter !

  Une... nje tufe vjershash ,

  Do t'ju bie.

  T'jua mbjell ,

  Ne tavolinen e zemres !

  Vjersha,

  Me dashuri perendie ,

  Me bukurine ,

  Dhe bujarine e nenes!

  Nga Bregu i Madherishem i Detit ,

  Vij!

  Nga viset eremira te dafinave!

  Vrapoj !

  Sa me shpejt te arrij ,

  Nga viset e violinave ,bilbilave!

  Ja !...Erdha!...

  Ne prehrin Tuaj te ngrohte !

  Nje tufe vjershash,

  I derdha me merak !

  Dhe pastaj,nga zemra ,

  Dua te vdes.

  Si i lashti Maratonomak!

  Une jam bir i Bregut te Detit ,

  Nga ky vend me sa shume diell !

  Nga ky vend me sa shume hene !

  Ketu ,froni i kenges,me i larte se i Mbretit ,

  Une jam biri i Bregut te Detit .

  Jepi kenges nostalgjike, poet!

  Mes basmes se kalter te Qiellit ,

  Jepi kenges magjike ,o poet!

  Jepi kenges...o kalores i kenges,poet!

  Mes Rivieres se Arte te Diellit.

  Dua te rrebelohem ne Rivieren time ,

  Dua te çmendem ,te prehem,te rri.

  Dua te dehem nga nje kenge gjeraqine,

  Te humbas ne dafina,te zhytem ne kujtime,

  Dua te cmendem,te prehem,te rri.

  Zbres!Vala e detit shfryn ashper ne breg,

  Here e serte,here e trishtuar,

  Dufi i vales me perndjek,me djeg,

  Per nje histori te dhimbshme,te shkuar

  Ikij! Vala e detit shfryn ashper ne breg.

  Vij nga Bregu i Detit,

  Nga viset e ngrohta,

  Nga viset e trendelines,

  Nga kenget hyjnore te bilbilave,

  Nga era dehese e dafines,

  Midis dy kaltersive joniane,

  Nje gjelberim i harlisur vershon,

  Drejt detit Jon!

  Nga majat e maleve kristale,

  Kodrat doreperdore zbresin ne valle,

  Me dalgen e bardhe qe ne breg

  Shkumbezon!

  Vij nga kkopshtet vetullore,

  Ketu ka pafund vetulla te gjelbra,

  Vetulla te kuqe, vetulla te verdha,

  Ngjyer me ullinj,portokalle e limon,

  Bukuri e virgjer vajzerore,

  Sa bukur natyra vizaton!

  Une vij nga Breg' i Detit,

  Nga kjo Perle e Natyres,

  Qe nuk iu perkul Dovletit,

  As Ali Pahe Menxyres!

  Nuk pajtohem me servilet,

  Nuk behem miq me katilet,

  Dua te rri me te miret,

  Ne freskun e leht' te eres,

  Une vij nga Bregu i Detit,

  Nga kjo Perle e Rivieres!

  Disa hiqen se jan' trima,

  "Te intelektit, te penes"

  Dalin ne ring posi "Diva"

  Tremben nga Mullinjt e Eres,

  Une vij nga Breg'i Detit,

  Nga kjo Perle e Rivieres!

  Edhe shkrujne "poezira"

  Nga skutat e humbetires...

  Une!... Une vij nga Breg'i Detit,

  Nga kjo Perle e Natyres!

  Ideal Serjani

  45 views

  Shkrimet e fundit