top of page

Vetmi


Vetmi

Astrit Lulushi


Ka një ndryshim midis të qenit vetëm dhe të qenit i vetmuar. Por ju nuk keni nevojë të jeni introvert për të shijuar kënaqësinë e vetmuar për të bërë gjërat tuaja sipas planit tuaj - lirinë dhe qetësinë, që vijnë nga kalimi i kohës vetëm. Ndonjëherë të qenit vetëm është një mënyrë që ne të rimbushim emocionet tona dhe t'u japim kohë dhe hapësirë ​​mendimeve tona pa zhurmën e aktivitetit kur ke njerëz të tjerë përreth. Është gjithashtu një hap i rëndësishëm në zhvillimin e një mendjeje krijuese.Neuroshkencëtarët kanë zbuluar se duke e drejtuar fokusin tonë nga brenda gjatë kohës së vetmisë, ne përdorim një rrjet të ndryshëm truri sesa kur jemi të angazhuar me të tjerët dhe e drejtojmë vëmendjen tonë nga jashtë.

Por nuk janë vetëm artistët dhe krijuesit që mund të përfitojnë nga reflektimi i vetmuar. Ne mësojmë për veten kur zgjedhim të kalojmë kohë vetëm - për të eksploruar mendimet tona - për të zhvilluar një ndjenjë më të fortë të identitetit tonë.

13 views0 comments

Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page