top of page

VALLZIMIPOEZI NGA STAVRULA A. GACU

Sytë e tu

Hulumtojnë Brenda meje

Temperatura të larta.

Luginat mbushen me zogj,

Fushat marrin flakë,

Një tërmet i vogël lëkund qytetin

Malet përkëdhelin lindjen e një ylli.

Përktheu nga revista letraro-artistike greke “PAREMBASI” Myslim Maska

28 DHJETOR 2020


Shënim:

Stavroula A. Gatsou lindi në 1976 në Selanik. Duke studiuar administratë dhe tregti ndërkombëtare në Francë, ajo punoi për një dekadë si një ekzekutiv i marketingut dhe komunikimit në qytete të ndryshme të Evropës, ndërsa sot është e përfshirë në mësimdhënie. Poezia e saj është botuar në përmbledhje në greqisht, anglisht dhe frëngjisht. Ajo është një anëtar themelues i grupit (informal) "cross art", i cili që nga viti 2005 synon të krijojë projekte artistike me bashkëpunimin e shumë aktorëve dhe mediave me një prani në galeritë në të gjithë Evropën. Punimet e saj artistike kryq janë në koleksione private. Publikon në Internet dhe përdor gjerësisht teknologjitë e reja. Ajo është anëtare e qarqeve poetike greke dhe ndërkombëtare. Krijuese e rrjetit të Expats Grek të Artit, Modës dhe Shkencës në Evropë, prodhuese e radio shfaqjes javore "Greqia udhëton" nga Brukseli, jep leksione, shkruan dhe studion veçanërisht identitetin modern grek përmes poezisë së shekullit të 20-të. Ajo jeton në Bruksel.

107 views2 comments

2 Comments


Kozma Gjergji
Kozma Gjergji
Dec 30, 2020

Shumë përshëndetje dhe urime i dashur Myslim për këtë shqipërim tepër të këndshëm, që iu shtohet vlerave të krijimtarisë tuaj.

Qofshi kurdoherë me shëndet të mirë e i frymëzuar për arritje të tjera!

Përqafime, Kozmai.

Like

Z. Terziu falnderimet e mia te perzemerta per shenimin e domosdoshem biografiko letrar, per zo. Stavrula A. Goci. Perqafime, Myslimi.

Like

Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page