top of page

TRE POEZI NGA MYSLIM MASKANJË BEBE E VOCKËL…

Vogëlushes, fqinje, me shume dashuri

Mundesh ta shtrydhësh diellin?

Me qumësht drite do spërkatej jeta!

E shtrydh dot Hënën?

Me aromë limoni do dehej bota!

Pa shtrydhi buzët e të dashurës tënde,

Një bebe e vockël do lindi,

Duke cicërruar do i këndoj

Diellit dhe Hënës. ÇUPKAT…

Ç’, faj kam unë

Që çupa bukuroshe

Erdhi e më puthi thellë në shpirt?

Vdekja besoj

Është , errësirë!...

Çupkat, ndoshta,

Janë MAGJI dhe dritë…


Ë BUKURA

Tërë jetën dashurova të bukurën

Kur e putha, më vrau…

Athinë 10 – 10 – 2021.

74 views2 comments

2 Comments


I nderuar Z.Athanasi! Falnderimet e mia te perzemerta per meditimin rreth tre poezive te mia.

Ju uroj suksese ne krijimet tuaja. Me shume respekt. Myslim Maska, Athine.

Like

sotir.mimi
sotir.mimi
Oct 12, 2021

S.Athanasi:

Trilli mbi fillesat e jetës në këto poezi e tejshpien fantazinë në majat e tij frymëzuese, Zbritjen, autori ia lë në dorë lexuesit. Urime! S.Athanasi/ Athinë!


Like

Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page