top of page

TRE POEZI


MYSLIM MASKA


BUNINI

Asnjë profet s’e pranoi vendi i tij,

As BUNININ.

U verbuan pas lulkave te ferrave

Dhe nuk e shikonin

Jaseminin.

JAM LUMË…

S’jam hundë e dashuruar pas qurrave,

As qen te gënjehem pas një zorre

As rrugaç pas fustanit të kurvave,

S’jam buf të mashtrohem prej një sorre.

Jam lumë; e dehem pas detit,

Hënë e lajthitur pas yjeve

Mal që vë kapelen e qiellit

Bilbil që qaj me erën pyjeve,

Për njerëzit që po ikin…

TI…

Ti, që ngrite zogun

Kur ra nga foleja,

Të mallkoi bota?

-jo!

ZOTI më bëri zog edhe mua,

Me kengëzat e mia

T’i këndoj Jetës…

, 4 – 1 – 2021.


131 views3 comments

3 Comments


Te nderuar miq, z.Gjergji dhe z. Athanasiu. Me beni nder dhe optimist, me komentet tuaja te vyera. Faleminderit per angazhimin, ndjehem si nje petale qe e perkedhel era dhe rrezet. Suksese ne krijimtarine tuaj. Me shume respekt, Myslimi.

Like

sotir.mimi
sotir.mimi
Jan 11, 2021

Xing.

Tre poezi ku mënçuria ngrihet paralel mbi aftësinë për të kuptuar (dhe devijuar) imazhe të shtrëmbëruara në fokusimin e ndriçimit të vërtetë-poetik.

Xing.


Like

Kozma Gjergji
Kozma Gjergji
Jan 09, 2021

Tre flakërima që të ndezin emocionin dhe fantazinë nga miku im i çmuar Myslimi.

Janë tre mënyra krejt të ndryshme origjinale për misionin e perëndishëm të artistit dhe

fatit të tij. Motive që nuk thinjen kurrë…

Përgëzimet më të përzemërta i dashur mik! Kozmai.

Like

Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page