TIMO MERKURI


Polo Çipa


… ……………………………………………………… Duke shfletuar shume artikuj te ndryshem letrare si dhe gjini arti perfshi ketu(analiza folklorike,balada,intergrame,poema si nga jugu ne veri,lindje perendim te autoreve kombetare dhe mbare kombetare,nga zoti Timo Merkuri e quaj te domosdoshme qe edhe une te jap vleresimin tim rreth ketij personaliteti te shquar te kultures sone kombetare. Timoja ashtu sic na pelqen neve Pilurjoteve te themi eshte nje nga levrusit me te sakt,me orgjinal dhe me bindes i iso polifonise shqiptare,ai me baza te shendosha e me plot kompetenc e analizon ate si te kete lindur bashke me kengen iso polifonike. Timua ka nje kulture te gjere bile,bile eshte nder te paret e te rrallet,ne rang kombetar te kesaj gjinie sidomos nje analist qe rralle e ka shokun per studimin e kenges Iso Polifonike Himarjote,si Vajz e Valeve e shume e shume te tjera matriale studimi per kete linje. Pa tjeter qe duhej te ishte Pilurjot qe ta levronte kete linje,se ati lindi kenga dhe vaji sic thot dhe vet autori. Timoja u rit me gjyshe ndaj mesoi ninullat,baladat ,vajtimet ajo ja nguliti ne mendje dhe zemer ,ajo i kujtonte Katundin,Uren e Qabese,Zogen Kacake,shelegun ne djep,Panin e madh,kembecjapin etj,etj. Timo Merkuri eshte ne vazhden e ndritur te rrenjeve te tij qe gjithmon i kane dhene krahines trimerine,kengen,patriotizmin,bejdet e bukura si Kozma e Merkur Merkurit te cilet jane dhe ngele ne gjerdanin e arte Pilurjot,pra ky "usta i rralle" nuk lindi rrastesisht por kishin hedhur fare te paret ,keshtu qe Timua e kish me te lehte per vazhdimesine. Duke shfletuar nje dite disa artikuj studimi letrare te shume figurave te ndryshme te botes midis tyre ishte dhe emri i Timo Merkurit u gezova jashte mase se si nje Pilurjot rradhitet ne kete piedestal te kultures boterore nje mrekulli qe gezova ne vet vete dhe thashe: Keta jane Pilurjotet qe lene gjurme jo vetem kombetare por edhe me tej boterore. Ndofshta keto qe thashe jane shume pak per Timon por koha do te beje te sajne dhe te dy bashke sup me sup me legjendarin Lefter Cipen ,si dajo dhe nip do ta lezetojne me tepr kuroren e rrapit shekullor.

73 views0 comments

Shkrimet e fundit