top of page

Simbolet dhe traditat e dasmaveSimbolet dhe traditat e dasmave


A keni menduar ndonjëherë se nga vijnë traditat e dasmave? Pse nusja duhet të jetë me të bardha, të ketë një tufë lulesh dhe të vesh diçka të vjetër, diçka të re, diçka blu dhe diçka të huazuar.


Çfarë simbolizojnë tufat e nusërisë, vallja e parë dhe puthja e parë? Le ta zbulojmë!

Veshja e dasmës

Deri para 180 vjetësh, gratë thjesht mbanin veshjen e tyre më të mirë për ceremoninë e dasmës, e cila ishte në ngjyrën e tyre të preferuar dhe në çdo gjatësi. Por në 1840, Mbretëresha Viktoria e Britanisë së Madhe, veshi një fustan të bardhë elegant për ditën e saj të dasmës dhe i dha një tendencë të modës, që më vonë pushtoi botën. Besohet se veshja e bardhë e dasmës simbolizon prosperitetin, virgjërinë dhe pafajësinë.


Mbretëresha 20-vjeçare Victoria ndryshoi përgjithmonë modën e dasmave

Diçka e vjetër

Tradita lindi në epokën e Mbretëreshës Victoria dhe është lidhja midis jetës së vjetër, familjes dhe fillimit të ri. Zakonisht për diçka që nuset e vjetra zgjedhin bizhuteri të vlefshme familjare.

Diçka e re

Simbolizon lumturinë dhe fatin e familjes së re. Veshja e dasmës është simboli më i përshtatshëm për këtë traditë.

Diçka blu

Edhe në kohërat biblike, ngjyra blu simbolizonte besnikërinë dhe përkushtimin. Nga atje vjen tradita e nuseve të veshin diçka blu në dasmën e tyre ose të vishen me një hije të butë të kësaj ngjyre.

Diçka për të marrë hua

Veshja me diçka që tashmë është përdorur nga një nuse tjetër e lumtur besohet se sjell shumë lumturi edhe për ju.

Buqeta e nuseve

Që nga kohërat e lashta, njerëzit besonin se nëse nusja mban një tufë lulesh me bimë aromatike, ajo do të zmbrapsë shpirtrat e këqij, fatin e keq dhe sëmundjet. Në Romën e lashtë, tufa e luleve u zëvendësua nga një garland i veshur nga nusja dhe dhëndri, si një simbol i jetës së re dhe shpresës për pjellorinë. Gjatë Victorianizmit, çiftet në dashuri shkëmbyen buqeta, me secilën lule që kishte kuptimin e vet.

Këto tradita janë akoma të vlefshme edhe sot dhe përdoren me shumë marifet në tufën e nuses. Karafili është një simbol i hijeshisë dhe dashurisë, krizantema e kuqe thotë “Unë të dua”, krizantema e bardhë është besnikëri, daulet - pafajësia, magnolia - këmbëngulja, trëndafili i kuq - dashuria pasionante, lulja e borës - shpresa, lulja violet - besimi, tulipani - dashuri.

Puthja e parë

Përveç që është puthja juaj e parë si familje, ajo gjithashtu ka një kuptim shumë të thellë. Në Romën e lashtë, vlefshmëria e çdo traktati u vulos me një puthje. Prandaj simbolika e tij mbetet si përfundim i një kontrate që ju lidh së bashku.

Thyerja e një gote

Kjo është një traditë hebraike dhe përshkruan shkatërrimin e tempullit në Jeruzalem. Shumë çifte mbajnë pjesë të kupës së thyer si një simbol i besimit se martesa e tyre do të mbetet e paprekur deri sa vdekja t'i bëjë ata.

Hedhja e monedhave dhe grurit

Në kohërat e lashta ishte një dëshirë për pjellori për çiftin e ri, dhe sot ajo mishëron jetën e lumtur dhe të plotë që qëndron përpara tyre së bashku. Shtimi i petaleve me trëndafil besohej se largonte forcat e liga.

@copyright


57 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page