top of page

Si fund muaji…


Luan XhuliMe rastin e festave,

thashë të prishja portretin e mjekrës së parruar…

Në njërën anë skicova figurën e një flamuri

dhe tjetrës

i stampova me brisk formën e globit…

Nuk e kurseva një fotografi ta vendosja në internet,

ta shohë gjithë bota sa patriot jam bërë…!

O zot i besueshëm,

flamurin e kam te gëzimi që s’duket.

Festën te gjaku që s’e ul tensionin.

Lirinë te kyçet e reumatizmës që s’binden

dhe atdheun tek agonia për fëmijët,

që s’duan të shohin më ëndrra…

Dy ditë fundmuaji

ku s’m’u ndanë mornicat nga trupi.

Me mjegullën e mendimit kam bërë marrëveshje:

Nuk kultivoj gënjeshtra

mbi ylberë ngjyrash!Luan xhuli

27 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page