top of page

RECITAL I DARDANIT


Rrustem Geci

Kosovë Dardane bjeri heshtjes që heshtë, këndo me sa fuqi ke bjeri kitares me të tëra oktavat në dhomë, në banjo, në balkon këndo nëpër të gjitha shtëpitë mbushi rrugët me veten tënde të dëgjoj toka e të dëgjoj qielli këndo te të mbjellat tua, bërtit, dhe mbushe gojën me thirrje ngrite zërin e përbashkimit tënd nëpër qytete dhe fshatra, këndo me sa fuqi ke, dhe bjeri kitares një atdhe kemi kudo shqiptarët Shqipëri pellazge, ilire, epirote jemi në dy çaste të kohës, nxito që nga paleoliti dhe deri më sot fal gjuhës, shkrimit, të folmes një Atdhe janë trojet shqiptare!

Atdhe Geci - Dortzmund, 2020

11 views0 comments

Comments


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page