top of page

Realizimi


Hyjnore


Si t'ia shpjegoni dikujt bukurinë e një engjëlli

kur ai nuk beson në parajsë?

Të mohosh vetë ekzistencën nga erdhën,

është një turp.


Realizimi


Të gjithë yjet që shkëlqejnë gjatë natës

janë diell në qiellin e dikujt tjetër.


Pa frymë


Nuk duhej t'i përgjigjesha trokitjes kur ti ngisje

disa fantazma duhet të mos i shihje.

Të paktën tani nuk mund të vazhdoni të bëheni hije.


Perspektive


Disa njerëz

zgjedhin të shkruajnë për fatet trishtuese

preferoj të shkruaj për gjërat që kam parë

të dyja janë njësoj:

arbitrare dhe zhgënjyese.


Krenaria


Unë do të gëlltisë krenarinë time

të fal...

do të harroj kush hedh baltë.


Heshtja


Rehatia e një vetmie rritet brenda çdo dite.

kam nevojë të dini se gjithnjë s'është kështu

kam frikë nga heshtja brenda syve

është e frikshme këtu.

27 views1 comment

1 commentaire


Kozma Gjergji
Kozma Gjergji
23 déc. 2022

Shkrepëtima poetike terziane që ndriçojnë e fiksojnë spontanisht emocione, çaste e gjendje shpirtërore nga më të ndjerat.

Fortë i nderuar Profesor Doktor Fatmiri, bashkë me entuziazmin për poezitë ju uroj dhe Festat e fundvitit. Qoftë për Ju viti i Ri 2023 me gëzimet më të ndritura në familje dhe me plot befasira e kulme të reja në krijimtarinë tuaj poliedrike.

Me shumë respekt, K.Gjergji.

J'aime

Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page