top of page

PYLLI ME PISHA


Ahmet Prençi

- Në kujtim të babait -


Pylli me pisha të moçme

Si xhaketa e babait varur në gozhdën e kreshtës,

Nëna ia ka kthyer dikur jakën,

Jakën e rrjepur nga kripa e djersës.


Pishat e moçme me jakën e kthyer

Nga e gjelbërta në jeshile,

Aty xhaketa e babait

Ka mote që bën hije!


Pylli me pisha të moçme

Anuar nga era e luginës si kërrabë,

Rrudhosur si xhaketa e babait

Në acar dhe në vapë.


Rralluar pylli me pishat e moçme;

Rrudhur e rrjepur si xhaketa e babait

Pa portofol, pa xhepa e pa kopsa…

25 views0 comments

Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page