top of page

“PYLLI I SODËS”


“PYLLI I SODËS”

Nga Luan Çipi


Mijëra fidane me pisha,

Krijuan “Pyllin e Sodës”

Zallishte e rërë kishte,

Thua se ishte fundi i botës.

Krahas kësaj mrekullie,

Aty mbiu dhe një monstër,

Një objekt pjellë babëzie,

Sikur të ishte një lodër.

Uzinë për Sodë Kaustike,

Njollë e ndotur sipër rërës,

Si peshqesh nga Kina mike,

Në ato vite çudibërës...

Soda u shemb, mbeti pylli,

Ngeli emri “Pylli i Sodës”,

Bregut të detit u shfaq ylli,

Lindi bukuri e botës.

Se i tillë na është një pyll,

Objekt vlerash pambarim,

Ndjell freski e gjallëri,

Pamja të mbush me gëzim!

Qëndron si mushkëri e tokës,

Plot me ajër, pemë e ujë,

Si flokët në maj të kokës,

Një lumturi e pa bujë!

Pyllin, vlonjati e mbolli,

Me dëshirë e me vullnet,

Fidanët në tokë i hodhi,

Ta gëzojë për mot e jetë!

Pyllin e artë, do ta mbrojmë,

Nga zjaret, sharra dhe spata,

Nga ndotjet do ta pastrojmë,

T’i qëmtojmë degët e thata!

Tiranë, më 17 Mars 2022

24 views0 comments

Commentaires


Shkrimet e fundit

fjalaelireloadinggif.gif
bottom of page